Netrpělivě očekávaná premiéra nové hry boleradického divadla Babička v režii Aleny Chalupové nakonec bezezbytku splnila představy do posledního místečka zaplněného hlediště. Jímavý děj, jednoduše převyprávěný do působivého celku, přijali diváci s nadšením. Po doznění posledního slova a posledního tónu inscenace se sálem nesl dlouhotrvající potlesk, který neměl konce.

„Od dětství mě provázelo dílo Boženy Němcové – pohádky, povídky, její dopisy psané dětem, přátelům, manželovi; a samozřejmě Babička. Čím jsem starší, tím častěji se k ní vracím a nalézám v ní stále něco nového, zajímavého i poučného,“ vyznala se režisérka Chalupová ze svého vztahu k autorce.

Sáhnout po takto notoricky známém díle chce ale dost odvahy. „Je to složitá hra,“ uvědomovala si hned od začátku Alena Chalupová. „Scénář Františka Pavlíčka napovídal, že by to mělo být balancování mezi realitou a hrou imaginace. Rychlé střídání scén, děj odehrávající se v pohádkovém pozadí, zvukové a světelné dotváření inscenace. Nejdříve jsem tam chtěla mít hodně kulis, ale pak jsem si uvědomila, že se musíme vydat cestou co největšího zjednodušení a charakterizovat jednotlivé obrazy pouze několika výraznými mobilními prvky,“ dodala.

A to se nakonec ukázalo jako nejsilnější stránka celé inscenace. Jedna scéna střídá druhou a Chalupová je divákovi předkládá s takovou lehkostí, jako kdyby navlékala korálky na nit. Její práci ocenil i hustopečský režisér Jiří Merlíček, který si premiéru hry nenechal ujít. „Moc se mi dnešní divadlo líbilo,“ řekl nadšeně. „Mnohovrstevnatý děj je pro režiséra vždycky prekérní situace. Zorganizovat mnoho herců a dějových situací tak, aby to bylo přehledné, je vždycky nesnadné. A tady se to povedlo geniálně,“ vylíčil.

V titulní roli Babičky se divákům představila Eva Charvátová. Pravdivost, s jakou svoji roli zahrála, laskavý projev plný emocí vrcholil v závěrečné scéně, při které v sále snad ani nikdo nedýchal. „Když jsem uvažovala, kdo by mohl úspěšně zvládnout tuto krásnou, ale náročnou roli, měla jsem jasnou představu. Eva s námi hraje často ale přesvědčit ji, aby to vzala, byla opravdu fuška. Trvalo to celý rok, ale myslím si, že se naše Babička líbila,“ řekla s úsměvem Chalupová.

„Měla jsem z toho strach. Je to přece jen hodně textu,“ svěřila se Charvátová. „Atmosféra dnes na premiéře ale byla úžasná. Navíc se mi moc dobře hrálo s dětmi. Říkala jsem jim, že kdybych něco zapomněla, tak aby mi napověděly. Naštěstí to nebylo potřeba,“ dodala představitelka Babičky.

A právě přítomnost velkého množství dětí na jevišti je další charakteristikou nové inscenace boleradických ochotníků. Jako kdyby chtěli ukázat, že o budoucnost divadla v této jediné vesnické stálé scéně u nás nemusí mít nikdo strach. „Zpočátku jsem sice uvažovala, jestli to nevzdám,“ usmála se Alena Chalupová v narážce na to, jakou ji dali právě ti nejmenší práci. „Pak to šlo s nimi lépe a lépe a nakonec mě hodně překvapily. Byli ukáznění, hraví a musím naše děti i mládež pochválit za velkou snahu podat i přes malé zkušenosti co nejlepší výkony,“ pochválila je po premiéře režisérka Chalupová.

O její Babičku je velký zájem. Všechna dubnová představení v Boleradicích jsou sice vyprodaná, ale soubor bude tuto inscenaci uvádět i v květnu.