Dramatik a herec Johann Georg Gettner se v sedmnáctém století vždy hlásil ke svému rodišti Mikulovu. Zástupci města mu to po třech stoletích vrací. Barokní Mikulov ožije divadlem a na jevišti se bude hrát Gettnerova inscenace. „Je součástí Festivalu zámeckých a klášterních divadel. Hrát se bude pod širým nebem před Dietrichštejnskou hrobkou," řekla Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové společnosti.

Na speciálně vytvořené divadelní scéně vystoupí v pondělí 5. srpna od sedmi hodin večer herci souboru Geisslers Hofcomoedianten. Ve světové premiéře uvedou znovuobjevený barokní přepis slavné Shakespearovy tragédie Romeo a Julie.

„Volba této hry pro zahajovací ročník festivalu nebyla náhodná, neboť její původní německá verze je právě s Johannem Georgem Gettnerem výrazně spojená. Byla totiž součástí repertoáru souboru Eggenberských dvorních komediantů, který na svém zámku v Českém Krumlově založil kníže Johann Christian Eggenberg a jehož vedením byl Gettner pověřen," poodhalil její historii Miroslav Lukáš z pořádajícího Občanského sdružení pro Konvent.

Gettner v uvedeném představení nejspíše ztvárnil i komickou postavu Pickelheringa, jež do děje vnášela fraškovitý humor. Představení bylo poprvé uvedeno nejspíš v roce 1688.

„Každou neděli a pondělí večer s naším souborem hrajeme, ale toto představení si nemůžeme nechat ujít. Musíme to nějak domluvit a přijít podpořit zkušené kolegy herce. Bude to jistě parádní. Jednou chceme také zkusit nastudovat Romea a Julii. Její barokní verze pro nás může být inspirativní," uvedl vedoucí mikulovského divadelního spolku Jaromír Crhan.

Večernímu programu v Mikulově budou od dvou hodin odpoledne předcházet dvě krátká představení Křesťanské hodiny a Ptáčnice, která využívají prvky jarmarečního, pouličního a kramářského divadla. Jak prozradili pořadatelé, herci vystoupí na klasických dřevěných chůdách a s živým hudebním doprovodem.

Festival barokního divadla vznikl ve spolupráci města Mikulov, společnosti Mikulovská rozvojová, Občanského sdružení pro Konvent a divadelní společnosti Geisslers Hofcomoedianten, která jej zařadila do svého projektu, připomínajícího zašlou slávu zámeckých a klášterních divadel.

„Na této spolupráci založíme i další ročníky festivalu, které se snad podaří rozšířit na více dní. Program chceme obohatit nejen o další divadelní soubory, ale také o výstavu věnující se divadelní historii města a tematické přednášky či semináře," prozradil plány Lukáš.

Divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten vznikla v roce 2002 s cílem navázat na významnou barokní divadelní tradici v Kuksu. Jejich dramaturgie chce i na základě barokních předloh a principů vytvořit současné a živé divadlo, vyjadřující se k dnešku. Během více než deseti let fungování vytvořili již šestnáct inscenací.

„Společnost navštívila Mikulov již v minulém roce. S velkým ohlasem uvedla tři krátká představení a jednu celovečerní hru nazvanou Don Juan aneb Strašlivé hodování," připomněla Křivánková.