Světlo světa zde spatřila básnická sbírka Oldřicha Damborského s názvem Vlci dne a beránci noci. „Psaní mě nesmírně baví. Píšu už šestadvacet let a je to moje naplnění dne. Když něco napíšu, tak mám splněno. Je to smysl mého života,“ prozrazuje Damborský.

Básník z nedalekých Bořetic zraje jako dobré víno. A nejnovější sbírka to jenom dokazuje. „Jsou v ní básně různého stylu. Týkají se mého soukromého života, mých lásek a zklamání, pocitů a dojmů, které zažívám. Je to také o dnešní době. Jsou tam ohlasy na současnost, přírodu, lásku…,” odkrývá autor tajemství svého nejnovějšího díla.

Netradiční název

Damborský svou sbírku nazval poněkud netradičně Vlci dne a beránci noci. Co ho vedlo k tomuto dramatickému názvu? „Vlci dne jsou starosti a problémy, které nás provázejí během dne. Máme různé potíže, musíme zvládat rodinu, děti a práci. Beránci noci to je zase zklidnění večer. Ty milostné vztahy, kdy se obejmeme se svou partnerkou a končí den,“ vysvětluje básník.

Básně Oldřicha Damborského našly místo v knihovničkách mnoha lidí z okolního kraje. Svědčí o tom i výpověď jednoho z účastníků Literární kavárny, který prozradil, proč rád čte právě bořetického autora. „Jsou to básničky ze života. O přírodě. A jsou procítěné,” uvádí.

Úvod poslední letošní Literární kavárny patřil vítězným pracím soutěže O Hustopečské brko, ve kterém se představili především mladí autoři z celé republiky. A nutno uznat, že talent mnohým rozhodně nechybí. Svůj překlad knihy Paní Říma představila hustopečská spisovatelka a překladatelka Daniela Mičanová, která zároveň pozvala všechny přítomné na křest své nejnovější knihy Jakubovy housle. Ten se uskuteční v prostorách městské knihovny v pátek šestnáctého prosince.