„Naším prvním představením byla pohádka O dvanácti měsíčkách, do níž jsme zapojily i naše malé děti. Postupně se toho začalo nabalovat více a přišla i větší pohádka o Popelce,“ vzpomíná vedoucí souboru Jaroslava Předešlá z Uherčic s tím, že hraní je zkrátka chytlo.

Soubor, do kterého ze Žabčic přišli spolu s Předešlou asi čtyři herci, v současnosti čítá téměř dvě desítky ochotníků. „Nyní už jsme spíše soubor dospělých, ale ty nejmenší využíváme také. Hlavně pokud jde o dětské role,“ poznamenává sedmatřicetiletá Předešlá a vyjmenovává, na jaký repertoár uherčičtí ochotníci sázejí.

„Je to taková věčná otázka. Dokonce jsme už i na naše internetové stránky umístili anketu, v níž se lidí ptáme, co bychom podle nich měli hrát. Nejraději však máme komedie. Ve velké míře v nich využíváme živé kapely. V ostatním se ale trošku rozcházíme. Polovina je pro pohádky, druhá spíše pro hry pro dospělé. Proto to střídáme. To aby si všichni herci přišli na své,“ usmívá se sympatická žena.

Podle jejích slov je o ochotnické divadlo v obci ze strany lidí velký zájem. „Domovská scéna je vždycky nejlepší, takže v Uherčicích sklízíme největší úspěch. Lidé jsou zvědaví, co ukážeme a jak bude celé představení vypadat. Proto hrajeme jak premiéru, tak i derniéru doma. Mezitím sem tam někam vyjedeme. Dá se říct, že v okolních vesnicích těch pět šest repríz máme,“ zamýšlí se Předešlá s tím, že v sále sledují představení obvykle na dvě stovky diváků.

A čím že svoje publikum Uherčičtí zrovna baví? „Hrajeme Ladovu pohádku Bubáci a Hastrmani. Sedmého května máme derniéru. A to v šest hodin večer v kulturním sále v Uherčicích,“ láká na pohádkovou hru ochotnice, jež se spolu s kolegy herci těší na blížící se divadelní prázdniny.