„Situace je špatná. Zaměstnanci se honem snaží najít nové příležitosti na trhu práce, nabídka ale také v teď není nejlepší,“ popisuje současné potíže předseda Brněnské asociace clubové hudby Vít Kalvoda. Podle něj kluby své rezervy utratily nebo se zadlužily a bez pomoci druhou vlnu vládních omezení nepřežijí.

V uplynulých dnech nabídli svou pomoc klubům v kraji zástupci Pirátů. O peněžní pomoci jednali s ministerstvem kultury. „Postupujeme společně. S dalšími členy asociace jsme se jednání taky zúčastnili“ doplnil Kalvoda. Doufá, že ministerstvo průmyslu a obchodu zahrne hudební kluby do svého dotačního programu COVID – Kultura.

V to věří i brněnský radní pro kulturu Marek Fišer z Pirátské strany. „Se zástupci klubové scény spolupracujeme a lobujeme ze všech stran. Snad nás na úrovni ministerstev vyslyší a vyhrazených peněz bude dostatek. Pomoc musí být rychlá. Jinak skutečně kluby zkrachují,“ bojí se. Na stanovení konkrétních podmínek dotačního programu se podle něj zatím čeká.

Po prvním uzavření klubů na jaře pomohlo brněnským klubům město. Následky druhé vlny už ale řešit nemůže. „Z úrovně města jsme na druhou vlnu finančně krátcí, nemáme už dostatek prostředků,“ konstatoval Fišer. Podle odhadu, který má k dispozici, je pro záchranu klubové scény v republice zapotřebí pětadvacet milionů korun měsíčně.

Snaha o záchranu hudebních klubů se netýká jen jižní Moravy. Na tomto úkolu radní Fišer spolupracuje například s pražskou radní Hanou Třeštíkovou nebo pirátskou náměstkyní primátora Ostravy Andreou Hoffmannovou.

Za možnou alternativu dotačního programu Fišer označil vrácení daně z přidané hodnoty za loňský rok. „Toto řešení ale v současné době na stole není,“ dodal.