Domů se Boleradičtí vraceli s pocitem, že v podhůří Krkonoš zanechali dobrý dojem a svým vystoupením potěšili tamní diváky. Jejich radost se znásobila poté, co se dozvěděli, že jejich Maryša byla ověnčená řadou cen.

Maryša se na Národní přehlídku nominovala z květnového oblastního kola v Boleradicích a vysočtí pořadatelé projevili zájem, aby se zde hrála mimořádně hned třikrát. „Bylo to nesmírně náročné, zejména pro hlavní představitele Maryši a Lízala, kteří nemohli využít alternace,“ řekl nám předseda divadelního spolku bratří Mrštíků Stanislav Svoboda. „Před nimi i všemi ostatními smekám klobouk, že to vydrželi,“ dodal.

Kladná odezva

Herci boleradického souboru předvedli na nejvýznamnější přehlídce roku výkon, který velmi vstřícně ohodnotila nejen porota, ale i samotní diváci. „Bylo nám předvedeno zřejmě nejúplnější znění předlohy včetně scénických poznámek. Vzniklo velmi kvalitní představení s úctou k autorům. Pro některé z nás bylo představení pohlazením po duši, pro další výzvou k hledání, jak na jevišti vyjádřit svůj nápad,“ konstatoval po představení známý divadelní režisér Rudolf Felzmann.

„Režisérka řídí hru v účelně jednoduché dekoraci jako velký scénický obraz s pronikáním reálných situací, ve kterých herci jednají úsporně s akcentem na autentickou pravdivost. Hudba, zpěv a zvuky dotvářejí v duchu partitury autorů obraz vesnice, v podání muziky a sboru obraz efektivní posilující lyrismus představení,“ zhodnotil inscenaci předseda poroty František Laurin.

„V čistě a citlivě vyprávěném příběhu je znamenitou postavou pravdivý a bohatě charakterizovaný Korábův Lízal, Maryša Jany Glocové má charisma, upřímnost, citlivost a bohatý vnitřní život. Syrový Vávra Zbyňka Hádera je zajímavým a nejednoduchým protivníkem Lízala, Francka i Maryši v osudových situacích,“ ohodnotil režisér Laurin hlavní protagonisty inscenace.

Na závěrečném slavnostním večeru pak režisérka Alena Chalupová převzala pro soubor celou řadu ocenění. Ceny za herecké výkony v hlavních rolích získali Jan Koráb (v roli Lízala), Jana Glocová (Maryša) a Zbyněk Háder (Vávra). Za hudební spolupráci na inscenaci získali stejné ocenění i František Koráb a cimbálová muzika Primáš.

Čestná uznání za režii a scénu pak obdržela Alena Chalupová a čestné uznání za výkon v malé roli Růžena Hartmanová v roli stařenky. „Bylo to pro mě velké překvapení. Tolik cen jsem opravdu nečekala,“ svěřila se dojatá režisérka. Díky tomuto úspěchu se inscenace Maryša zařadila mezi nejúspěšnější inscenace v historii souboru.