Po dopolední bohoslužbě na počest slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v kostele svatého Václava začala pod zámkem hrát středověká hudba, představili se gladiátoři a rytíři. Zajímavou podívanou nabídli také sokolníci s dravci. „Nabídku doplňoval od rána dobový jarmark,“ zmínil Pavel Kašuba z břeclavské radnice.

Odpolední blok otevřelo v půl druhé shromáždění rytířů u Moravské orlice na břehu Dyje, odkud se vydal historický průvod směrem k břeclavskému zámku. Tam se usadily tábory znepřátelených husitských a křižáckých bojovníků, kteří spolu svedli bitvu doplněnou komentářem, jak to za časů husitských nepokojů chodilo.

Ještě předtím ale pozdravil Břeclavany markrabě Jošt Moravský. Starostu města vyplísnil za zchátralou podobu zámku i za to, že prodává obydlí lidí ve zjevné narážce na prodej městských bytů. A také neopomněl zmínit, že Dymo Piškulovi už není dost místo rychtáře, ale chce být jihomoravským hejtmanem, na kterého kandiduje.

Na následný požadavek pobočníka, ať dá moravský markrabě starostu Břeclavi okamžitě popravit, ale Jošt reagoval odmítavě. „Zbláznil se? Příští rok bychom tady mohli potkat ještě horší,“ pobavil markrabě některé obyvatele města.

Po bitvě křižáků s husity pokračovalo odpoledne pod zámkem vystoupením sokolníků, rytířskými souboji, kousky kejklířů a žonglérů a také vystoupení starobřeclavského Slováckého krúžku a národopisného souboru Břeclavánek.
Večerní program nabídne od půl deváté do desáté hodiny středověkou hudbu, komedianty na káře, kejklířské ohňové představení a závěrečnou tečku udělá ohňostroj.

Podívejte se na videa:

Moravský den v Břeclavi