„V divadle Břetislav nás už bylo hodně. A na jevišti jsme nikdy nemohli být všichni, takže jedna skupinka pak žila jinou hrou než ta druhá. Řekla jsem si, že Břeclavské divadlo tady mělo být už dávno,“ vysvětluje předsedkyně divadelního sdružení Dana Barnetová.

Zároveň přiznává, že impulsem k založení divadla byl i nově připravovaný dokument o Moravě, ve kterém se členové souboru několikrát představí.
„Snažíme se hrát dobře, a dokonce jsme měli i dvoudenní soustředění s učitelkou dramatického umění Darinou Herákovou,“ pochvaluje si dobrou spolupráci.

Přestože je hra Sámo autorským dílem, Barnetová nevylučuje, že soubor bude hrát i hry převzaté. „Nedávno jsem dokonce našla krásnou hru nazvanou Parta brusiče Karhana, tak mě napadlo, že bychom se mohli inspirovat. Je to z padesátých let, tak jsem si představila, jak archaicky by to dneska vypadalo. A protože je nás víc žen, tak by to byla třeba Parta šičky Karhanové,“usmívá se.

Divadelní představení inspirované moravskými dějinami mohou lidé vidět na veřejné generálce už v pátek od pěti hodin odpoledne v břeclavské knihovně u leporela.

„Na některé věci jsem se ptala třeba i členů družiny Jaga, se kterou jsme spolupracovali při natáčení dokumentu o Moravě,“ přibližuje zdroje hry Barnetová.