Možná i díky tomu, že neobvyklé, černobílé snímky krajiny mladého fotografa Pavla Soudka doplňují poetické texty minimálně o jednu generaci staršího spisovatele Jana Kostrhuna z Podivína.

„Napadlo to mého bratra, který mi knihu pomáhal vydat. Říkal, že doprovodné texty k mým fotografiím nikdo než pan Kostrhun lépe nenapíše. Proto jsem mu zavolal. Napřed nechtěl ani slyšet, říkal, že je starý a nemocný. Pak ale svolil, abych mu fotky přivezl ukázat. A bylo to,“ vzpomíná s úsměvem na začátek vzájemné spolupráce Pavel Soudek.

Čtyřiatřicetiletý muž pochází z Ivaně, už čtyři roky ale bydlí i s rodinou ve Valticích. Fotografování je jedním z jeho povolání. Kolekci šedesáti panoramatických snímků krajiny z okolí Břeclavi, Bulhar, Podivína, Lednice, Dolních a Horních Věstonic, Brodu nad Dyjí i dalších obcí začal fotit na podzimu 2005. Práce mu zabrala jeden rok. Fotografie jsou černobílé, navíc focené na klasický kinofilm, nikoli digitálním fotoaparátem.
„Na jižní Moravu se dívá jinýma, zpytavýma očima. Hledá to, co obvykle na jiných fotografiích nenajdete. Kroje nebo folklór byste na jeho snímcích hledali marně,“ říká Jan Kostrhun, který přiznává, že nezvyklé fotografie se mu na první pohled líbily

„Hlavní myšlenkou bylo nafotit všední den na jižní Moravě. Ne hody a další slavnostní příležitosti. Šlo mi spíše o běžný, každodenní pocit,“ vysvětluje Soudek.

Kostrunovy texty měly být původně jen popisky. Nakonec jsou ale mnohem obsáhlejší a o to zajímavější. „Čím více jsem se na fotografie díval, tím více to ve mě vzbuzovalo různé vzpomínky a asociace,“ vyznává se pětašedesátiletý spisovatel z Podivína.

Ten nakonec splnil i šibeniční tříměsíční termín dodání textů, o kterém původně nechtěl ani slyšet. „Zlomil jsem si nohu v kotníku a bylo to. Tři měsíce jsem nikam nemohl a tak jsem jenom psal doprovodné texty,“ vrací se do doby, kdy mu nebylo právě do skoku.

Fotograf Soudek si svoji první knihu nakonec vydal vlastním nákladem. „Nebylo to jednoduché. Chvíli trvalo, než jsem sehnal potřebné peníze,“ přiznává autor, v jehož hlavě už se rodí další projekt. Chystá se fotografovat zátiší. „Chtěl bych se s mistrem domluvit, jestli by mi ke snímkům nenapsal poezii,“ naznačuje opatrně možnost další spolupráce s Janem Konstrhunem, který se nyní soustředí na psaní románu koních a lidech.

Kniha světlem malované je po svém pátečním křtu k dostání například v břeclavském knihkupectví Vašíček nebo v mikulovské Galerii Efram.