Kulturní, vinařské a společenské akce. To je jen nástin pestrého letního kalendáře na Břeclavsku.

V červenci a srpnu například čeká na návštěvníky Mikulova …léto na sto způsobů. „Jeho součástí jsou prázdninové prohlídky města s návštěvou vinných sklepů, noční návštěvy zámku, kostýmované prohlídky Dietrichštejnské hrobky, koncerty či divadelní představení," vyjmenovala některá z letních lákadel ředitelka Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková.

Jak dodala, pro děti jsou připravené tvořivé dílničky, dospělí si pak přijdou na své každý čtvrtek, který bude plný chutí a vůní s vinařem. Pátky budou zase naopak tajemné. Ožijí i některá strašidla. Soboty pak budou patřit cimbálové muzice.

O prázdninách se v kulturním kalendáři Mikulova navíc objevuje třeba Kytarový festival (1. – 7. července), Festival Národů Podyjí (20. – 22. července), Mikulovské výtvarné sympozium „dílna" (14. července – 11. srpna), Pivobraní (10. – 11. srpna), klavírní kurzy (17. – 24. srpna) nebo festival alternativní hudby Eurotrialog (24. – 25. srpna).

Břeclav si i v létě bude připomínat sto čtyřicetileté výročí povýšení na město. Jak informovala Eliška Windová z tamní radnice, o prázdninách opět čeká milovníky hudby Břeclavské kulturní léto. Na své si přijdou i příznivci in-line bruslí, kteří se vydají do břeclavských ulic během července a srpna hned dvakrát. Pod dohledem strážníků.

Na konci července rozezní areál Pod zámkem rocková muzika. Za účasti kapel Ine Kafe, Peha, Segment, Metalinda, Rybyčky 48, Ruda z Ostravy, Gate Cracher, Traktor, Borra, NsN a dalších se osmadvacátého července uskuteční festival Coolfest.

Bývalý břeclavský cukrovar, který na půl roku ožil uměním, se otevře lidem i o prázdninách. Sdružení břeclavských výtvarníků naplánovalo několik dílen. Dílna věnovaná grafice je pro děti v plánu čtrnáctého a patnáctého července, pro dospělé pak o týden později.

Tématem srpnových dílen bude užité umění. Děti se mohou zúčastnit jedenáctého a dvanáctého srpna, dospělí opět další víkend.

Z výtvorů vznikne společná výstava všech účastníků.