Dnes v devatenáct hodin sakrální památku provětrá hlas Jiřího Zonygy a folk rockové šlágry kapely Větry z jihu. Vstupné na benefiční koncert poputuje na břeclavskou nemocnici, která po celý dnešek slaví dvacáté výročí svého fungování.

V nadcházejícím týdnu se už hudební tempo zvolní. A svatováclavské slavnosti tentokrát začnou už v úterý, kdy v synagoze zahraje a zazpívá Lubomír Brabec.

Český kytarový virtuoz, jenž pochází z Plzně, rozezní synagogu od devatenácti hodin. Devětapadesátiletý kytarista se může pochlubit řadou světových ocenění svého interpretačního umění. U nás kytarové party upravuje například Lucii Bílé, Petru Jandovi nebo Karlu Vágnerovi.

Vstupné na Brabcův úterní koncert činí rovnou stovku. Kapacita sálu je však omezena, proto se vyplatí využít také předprodeje lístků.

V sobotu šestého října se do břeclavské synagogy chystají prvoligoví čeští jazzmani v čele s trumpetistou Janem Přibilem.

Přibilovo mladé kvinteto se snaží najít pravou tvář středoevropského jazzu, proto se často obrací ke svým polským kolegům. Trumpetista společně se saxofonistou Radkem Zapadlem, klavíristou Vítem Křišťanem, kontrabasistou Rasťo Uhríkem a bubeníkem Kamilem Slezákem rozvlní návštěvníky díky projektu Synagoga bez hranic.

Ten se snaží do vzácného prostředí zvát dvakrát do roka výjimečná hudební jména české a zahraniční scény. Koncert začne ve dvacet hodin.

PETR VLASÁK