Po úspěšných kytarových vystoupeních virtuoza Lubomíra Brabce a Pražského kytarového kvarteta v pátek do synagogy přijede mezinárodně uznávaný flamencový kytarista Oscar Guzmán.

Peruánské kořeny

Vynikající instrumentalista pochází z Limy, hlavního města jihoamerického Peru. Vyrostl však ve španělské Seville, kde začal s hrou na kytaru ve svých třinácti letech. Kytaru tam studoval u Jorge „El Moro" Tomese.

Od té doby sbírá Guzmán ocenění a uznání na světových soutěžích a festivalech flamenca. Spolupracuje se jmény jako je Pepe de Lucía, bratrem slavného Paca de Lucía, ale i českými mistry typu Štěpána Raka.

V České republice koncertuje od roku 2004, kdy navštívil se svou skupinou Grupo flamenco pražské divadlo ABC. Sestavu tvoří kytarista, tanečníci, zpěvák a perkusista. S ní či sólově vystoupil na pěti světových kontinentech.

Dnešní večer v synagoze však bude patřit výhradně Guzmánovi a jeho akustické kytaře. S ní zavede diváky do minulosti i současnosti flamenca. Kromě tradičních žánrových standardů a moderních trendů představí i vlastní tvorbu.

Tu si mohou spokojení návštěvníci rovnou odnést domů. Guzmán totiž s sebou přiveze nové album, které před měsícem vydal.

Kytarista neopomene přiblížit ani kořeny hudebně taneční kultury z jihošpanělské Andalusie. Ty sahají až do patnáctého století, kdy jej s sebou přes Pákistán a Egypt přivezli cikáni z Indie.

I proto se ve flamencu mísí vlastní cikánská kultura se španělskými, indickými, židovskými a arabskými vlivy.

Koncert začíná v sedm hodin večer. Vstupenky za 250 korun jsou k sehnání v předprodeji ještě v pátek v břeclavském infocentru.

Vzácný koncert na Guzmánově šňůře Evropou si konkuruje v čase i cílové skupině diváků s Věrou Martinovou, která zahraje v nedalekém kině Koruna. Snad tedy obě akce na srážku termínů nedoplatí poloprázdnými sály.