„Nápad vznikl při úvahách břeclavských výtvarníků nad dalším směřováním našich aktivit v cukrovaru. Rozhodli jsme se obnovit tradici prvorepublikových uměleckých salónů, kdy se výtvarníci sešli a vystavili práce ze svých ateliérů," seznámila se vznikem myšlenky jednatelka Sdružení břeclavských výtvarníků Martina Sanollová.

Na premiéře akce se představí přes třicet tvůrců ze čtyř různých zemí. Mezi hlavní lákadla budou patřit ikony české fotky Vladimír Židlický. Miroslav Myška nebo Jan Halady. Představí se ale i mladí.

„Umělecké salony vždy fungovaly jako přátelská setkání umělců a prostor pro dialog mezi profesionály a začínajícími autory. Stejně jako mezi regionální, republikovou a světovou tvorbou. K vidění tak budou i fotky a filmy mladých Břeclavanů," poračovala Sanollová.

Většina autorů představí vlastní výběr z díla, někteří jej ale zarámují do konkrétního tématu. Fotograf Robert Carrithers z New Yorku se například zaměří na Popelku, Barbara Krobath z Vídně na kočky, Břeclavan Milan Bruchter na své Mikropříběhy, Kostaričan Luis Cerdas Jaubert zase pustí své animované filmy.

„Fotografii jsme dali prostor poté, co jsme se přeli, jaké umělecké médium je současně nejsilnější. Fotí totiž všichni. V záplavě snímků ale stejně uměleckou kvalitu mají jen některé. I proto by mělo být téma fotografie s příbuzným filmem pro lidi atraktivní," dodala Sanollová.

Sdružení břeclavských výtvarníků podle jejích slov v budově bývalého supermarketu Rena vydrží delší dobu. Plánují tak udělat z jarních a podzimních salonů tradici.

Páteční vernisáž začne v sedmnáct hodin a doprovodí ji jazzové duo Domácí žvýkání z Mikulova. Od sedmi večer přijde řada na dvě hodiny experimentálních fil­mů.

PETR VLASÁK