„Všichni se shodli, že páteční vernisáž měla skvělou atmosféru. Dali jsme totiž prostor i mladým autorům, kteří se většinou na výstavy nedostanou. Sestava návštěvníků a celková atmosféra byla i proto naprosto jiná než bývá na tradičních vernisážích ve městě," pochvalovala si výjimečnou akci jednatelka Sdružení břeclavských výtvarníků Martina Sanollová.

První salon se zaměřil na fotografii a film. Představilo se více než třicet autorů. Mezi nimi byly ikony české fotky Vladimír Židlický, Jan Halady a Miroslav Myška či břeclavský experimentátor Milan Bruchter.

Mezi mladými fotografy vynikaly snímky Vlastimila Vojáčka z Charvátské Nové Vsi, poetické postřehy Antonína Průdka nebo solitér Terezy Darmovzalové. Prostor dostal i hustopečský fotoklub nebo studenti břeclavského gymnázia, které se na salonu organizačně výrazně podílelo.

„Prostor je skvělý, hlavně na velkoformátová díla. Zajímavé by ale mohlo do budoucna být zarámovat výstavu tématicky a dát si jasná kritéria. Kvalita snímků je tu totiž celkem nevyrovnaná. Chybí mi víc fotek, které nejsou zajímavé jen technicky, ale i obsahově," bilancovala dvaadvacetiletá Tereza Darmovzalová.

Prodejní kolekce několika desítek fotografií je k vidění do konce října. A to každou sobotu a neděli od třinácté do sedmnácté hodiny. Skupiny lidí do prvního patra bývalého supermarketu Rena pustí ale i po individuální domluvě.

S inspirací kolem sebe budou tvořit tuto neděli v čase prohlídek účastníci fotodílny. Ty lektorsky povede Milan Bruchter a Miroslav Myška. Zaměří se na fotografické portréty. A to digitální i analogové.

„Fotografii jsme si pro první salon vybrali, protože ji cítíme jako současně nejsilnější umělecké médium. Ze salonů chceme udělat tradici jarních a podzimních setkání. Následující salon by se měl zaměřit na grafiku," prozradila Sanollová.

Jak dodala, celá akce i umělecký chod části cukrovaru funguje dobrovolnicky. „Od hřebíků ve zdech přes víno na vernisáži až po lidi na uklízení nebo hlídání při výstavách zajišťuje Sdružení břeclavských výtvarníků. Další rok chceme v aktivitách pokračovat. Bez finanční podpory města a sponzorů se však už neobejdeme," doplnila plány do budoucna.

PETR VLASÁK