Jen díky tomu mohla totiž spatřit světlo světa jeho kniha nádherných fotografií nazvaná Krajinou Lichtenštejnů. Slavnostní křest si odbude v pátek v břeclavském muzeu pod vodárnou.

„Nevadí mi vstávat třeba časně ráno nebo naopak čekat na západ slunce. Světlo je pro mé kompozice velmi důležité. Stejně tak práce s technikou, jejíž možnosti mne doslova fascinují,“ prozrazuje Buk.

Jeho kniha nabízí netradiční pohledy na krásy Lednicko–valtického areálu. V některých případech dokresluje dědictví Lichtenštejnů také krása lidského těla. „Estetično je spektrální záležitost. Myslím si, že krása ženského těla vhodně doplňuje tento kraj plný dobrého vína a památek. Patří to k sobě,“ míní břeclavský radní.

Kniha ukazuje půvab Lednicko-valtického areálu možná trochu z jiného úhlu, než na jaký jsme zvyklí. Je logickým vyústěním Bukovy mnohaleté práce, kdy jeho fotografie doprovázely desítky publikací převážně o jižní Moravě. K práci na knize si přizval renomovaného historika a publicistu Emila Kordiovského, poetickými texty doplnil fotografie novinář Petr Hynek a verši přispěla i ředitelka břeclavského muzea Jana Kramářová.

Křest knihy je v pátek od šesti hodin večer spojený také s výstavou Bukových fotografií. Kmotrem měl být známý český malíř a ilustrátor Adolf Born, ale ten nakonec do Břeclavi nedorazí. „Velmi se omlouval, skolila ho silná angína,“ vysvětluje Buk, který se ovšem může těšit na účast prince Wolfganga z Lichtenštejna.

Kniha Krajinou Lichtenštejnů, vytištěná v počtu pěti tisíc kusů, bude k dostání v Lichtenštejnském domě v Břeclavi. A také v některých hotelech regionu. V plánu je i německá mutace.