Burčáková unie je nezávislý státní útvar spojující obce a města, které mají kladný vztah k tomuto moku. Nevinařské obce přijímala do svých řad poprvé loni. Letos se jejími členy staly Hustopeče nad Bečvou a Dobruška.

Z vinařských míst se letos ucházelo o vstup do unie slovutné město Klobouky u Brna, obec Diváky a slovenská obec Kopčany. Pozvednutím číší s burčákem souhlasilo se vstupem nových členů všech osmadvacet dosavadních. Jejich členství stvrdilo slavnostní pasování koštýřem. „Přátelé, u nás v Burčákové unii se hlasuje jednomyslně. Pokud by někde nevěděl jak se hlasuje, bude vyloučen a to si tady nikdo netroufne,“ sdělil divákům průvodce odpoledním programem Miroslav Strouhal.

Perkmistr Hustopečí Luboš Kuchynka publiku na náměstí vzápětí prozradil, kolik obyvatel Burčáková unie k sobotnímu dni sdružuje. „Je to 39 264 obyvatel, 28 324 psů a 19 830 koček. Vážení, pozor, teď jsem obdržel zprávu, že se v bratislavské porodnici právě narodil manželům Lakatošovým z partnerského města Modra malý Lájošek, takže už je nás 39 265. Gratulujeme,“ poznamenal perkmistr.