„Jednou jsme měli ve škole soutěž o nejlepší báseň. Já jsem to mamince řekla až to ráno, kdy jsem ji měla odevzdat. Rozzlobila se, a tak jsem psala a ona mi pomáhala. Pak spolužák řekl, že ji četl v časopise ABC. A to se mě dotklo tak, že jsem už nechtěla vůbec nic psát," vzpomíná čtyřicetiletá Bohumila Ottová.

Přesto spoustu básní napsala v útlém věku. Od roku 1993 se pohybuje v zahraničí. V Anglii pracovala jako chůva a později se přestěhovala za manželem do Francie.

„Spousta těch básní z mého mládí přirostla k srdci mé matce Libuši Matýzkové. To ona mě přemluvila a rozhodla se, že sbírku vydá na své vlastní náklady. Měla pocit, že já sama bych je asi nevydala," tvrdí matka dvou dětí.

Na spoustu let se vzdala psaní v češtině. Převládá u ní spíš francouzština, ale píše i anglicky. „Teď už záleží na tom, co mě napadne a zrovna v kterém jazyce. Má na to vliv i to, kde se zrovna pohybuji. Kdybych třeba překládala z francouzštiny do češtiny, nepodaří se mi tam převést melodii, nádech, barvy a pocity," vysvětluje Ottová.

K básním si značila dny, kdy je napsala, čímž sbírku přiblížila deníku. Lidé tak uvidí, jak se postupem času její psaní vyvíjelo. Svými ilustracemi knihu dokreslila mikulovská rodačka Ludmila Šubrtová. Svazek o svých sedm básní doplnila i matka autorky Libuše Matýzková.

Sbírku pokřtí tuto sobotu od dvou hodin odpoledne v sále mikulovského hotelu Zámeček herečka Naďa Konvalinková. Požehná jí farář Oldřich Chocholáč. Vystoupí Jožka Šmukař a Melody Gentleman z Lednice.

„Mám velkou trému. Je to jako bych se tam měla vysvléct do naha. Tak snad si ji přečtou až později a zůstanu oblečená," říká na závěr.