Tvrdé sexuální praktiky, drsné severské krimi či každodenní zápisky puberťáka. To jsou ve zkratce nejoblíbenější knižní tituly čtenářů minimálně městských knihoven na Břeclavsku. Erotický román Padesát odstínů šedi a jeho další dva díly s „hrdinou" Christianem Greyem stále zůstávají na špici žebříčku třeba v břeclavské knihovně. Autorku E. L. James stíhá v počtu rezervací přední zástupce severských detektivek Jo Nesbo z Norska.

„Letos navíc boduje novinka Dana Browna s názvem Inferno. Populárními jsou u čtenářů i autoři z jihomoravského regionu. Kromě Kateřiny Tučkové nebo novosedelské spisovatelky Věry Fojtové je hitem posledních dní kastelán milotického zámku Evžen Boček s jeho Aristokratkou," uvedl Jaroslav Čech z břeclavské knihovny.

Právě tam by měla letos zavítat na autorské čtení nejen s Žítkovskými bohyněmi mladá spisovatelka Tučková. To autorka z Novosedel besedovala se čtenáři v Břeclavi už v úterý.

Odbouraný stud

Jednačtyřicetkrát. Tolikrát loni půjčili Padesát odstínů šedi v hustopečské knihovně. O dvě rezervace dokonce překonali zájem o tento erotický román v Břeclavi.

„Provázela jej velká reklama a množství recenzí. Hodně lidí si bestseller chtělo přečíst ze zvědavosti. Poté se rozdělili na dvě skupiny. Jedna román hodnotí jako perfektní, druhá po sto stranách knihu zavrhla a nedočetla," popsala rozporuplné reakce Jana Unverdorbenová z hustopečské knihovny.

Její kolegyně z Mikulova Ilona Salajková k této nové zájmové vlně dodala: „Erotické knihy od E. L. James jsou populární. Jde o nový druh literatury. Kampaň ke knize odbourala takový ten stud, lidé už si proto půjčují i další erotické romány. Vracejí se navíc ke starším," přiblížila vedoucí mikulovské knihovny.

V Břeclavi se zájemci k nejžádanějším knihám bez rezervace prakticky nemají šanci dostat. „Novinky půjčujeme na dva týdny. I tak je čekací doba na některé asi čtvrt roku," doplnil Čech.

Ne každý návštěvník knihoven však propadl lákadlu bestsellerů. Na reklamní kampaně příliš nedá sedmnáctiletá Natália Verešová z Ladné. „Spíše mě zajímá, které knihy se osvědčily mým nejbližším a známým. Detektivky moc nečtu, mám raději klasiku, jakou je například Oscar Wilde. A také některé historické romány," řekla mladá Ladňanka.

Deník poseroutky

A literatura pro děti a mládež? Knihovníci mají jasno. Vedle ověřeného rakouského autora Thomase Breziny se strhla lavina zájmu o sérii Deník malého poseroutky. Život puberťáka přenesl na stránky papíru Jeff Kinney. „Děti chtějí čtivé příběhy, napínavé, vtipné. Musí tam být prostor pro fantazii," zmínila Salajková.

Poseroutka je rekordmanem v břeclavské knihovně. „Sedm dílů tohoto deníku je na špici žebříčku literatury pro děti. Dále se často půjčují komiksové knihy," dodal Čech, který navíc předpověděl, o které novinky se letos v knihovně strhne „rezervační bitva". „V březnu má vyjít Nesbova Červenka. To bude velký tahák. Obecně platí, že v kurzu jsou vždy aktuálně úspěšní autoři. Jména čtenáře táhnou," uzavřel muž.