Mikulovský vzdor v pátek večer doplnila i bouře, která město pod Pálavou mlsně obcházela. Navzdory bleskům na nebi však nakonec zavládla spíš na zemi. A to hlavně při vystoupení kapel Jasná páka nebo Už jsme doma, jež daly vzpomenout na český underground osmdesátých let.

„Byl jsem na Eurotrialogu poprvé vloni a hodně se mi líbila sestava kapel. Letos jsem přijel kvůli Krásným novým strojům, které jsem naživo slyšel naposledy přes dvaceti lety," přiznal třiačtyřicetiletý olomoucký vysokoškolský pedagog Martin Fafejta.

Program zahájil v pátek večer Honza Ponocný se svým jednočlenným orchestrem Cirkus Ponorka. V hudebním maratónu na mikulovském amfiteátru pokračovaly punkové Kolo kolo mlýnský, poetické Květy z Brna či česká bigbítová vichřice Jasná páka s Petrem Vášou a Davidem Kollerem.

Mezinárodní sestava muzikantů CCTV All Star si pak k sobě na podium přizvala jako hosta zpěváka Matěje Rupperta z Monkey Business. Krásné nové stroje udělaly za prvním dnem festivalu tečku.

„Na festival mě navedla má přítelkyně z Brna. Poslouchám hlavně filmovou hudbu a moderní klasiku. Eurotrialog ale nabízí ideální provětrání hudebního vkusu. Sestava kapel stejně jako návštěbníků je tu pestrá. Od mladých rodičů s dětmi až po generaci našich rodičů," všiml si při sobotním koncertu kladenských Zrní sedmadvacetiletý historik Jakub Huška.

Ten na festival dojel až od Frýdku – Místku. „Přes Mikulov jsem často jezdil do Vídně, na zastávku tu ale nebyl nikdy pořádně čas. Užívám si tak i výlety do Mikulova nebo na Svatý kopeček," doplnil Huška.

Sobota se nesla stejně jako pátek na multižánrové vlně. Americký experiment s bicími a tubou vystřídali nezaškatulkovatelní Zrní a Ty Syčáci s Petrem Vášou. Brněnští Plum Dumplings, již dovezli francouzsky zpívaný rock, publikum v sobotním odpoledni rozdováděli nejvíc.

„Eurotrialog mám ráda kvůli tomu, že ho mám blízko a hrají na něm oblíbené kapely," svěřila se Natálie Pekajová z Břeclavi.

„Jen mi vadí, že u vchodu otravuje ochranka, která lidi po skončení programu z amfiteátru vyhazuje. Taky je tu na můj vkus moc vysokých plotů," vzkázala organizátorům dív­ka.

Sobotní večer letos uzavíral Jiří Schmitzer, skupina Už jsme doma s hostujícím tubistou či francouzská dechovka s balkánským rytmem Grabben Orchestra.