Šakvická kapela tentokrát kromě domácích hostů Mistříňanky, Stříbrňanky a Šohajky nabídla i vystoupení francouzské kapely d-Rhinnwagges. A účast byla hojná. Přes úmorné vedro tleskaly výborným výkonům vystupujících stovky lidí.

„Je to už šestý ročník Túfarankafestu. Sázíme vždycky na osvědčenou partiju z první desítky moravských kapel. Letos k nám navíc přijeli kamarádi, ke kterým jezdíme, d-Rhinnwagges muzikanti,“ prozradil kapelník Túfaranky Jan Bílek.

Zahraniční host podle něj není na tradiční akci pravidlem. Během šesti ročníků se dvakrát představili švýcarští muzikanti, jinak organizátoři na cizince až tak nesází. „Lidé na jižní Moravě mají radši naše místní dechovky,“ vysvětlil Bílek, kterého velmi potěšila letošní hojná divácká účast.

„Už jsme tady podruhé, moc se nám to tady líbí,“ svěřila se Zdeňka Křížová, která přicestovala z Brna-venkova. S manželem se nejvíc těšila na Mistříňanku, Šohajku a Stříbrňanku. „Jezdíme hodně po dechovkách. Jenom po jižní Moravě. Naposledy jsme byli v Šardicích a Podolí,“ prozradila.

Ale nebyli to jen lidé starší generace, kteří se v Rakvicích oddávali líbezným tónům dechovky. Přišla i spousta mladých.

„Dechovka se nám moc líbí,“ usmíval se sedmnáctiletý Jan Kryšpín z Vojkovic nad Svratkou, jehož doprovázela přítelkyně. Jak se svěřil, jezdí spíš po hodech, ale občas se vydají i na dechovkové festivaly. „Dojeli jsme hlavně kvůli Túfarance. A ze zvědavosti i na tu francouzskou kapelu,“ poznamenal mladík.

Moderní hudební styly ho příliš neoslovují. Až na rock. „Do té moderny fakt moc nejsu. Dechovka mi říká víc než všecko ostatní, už jenom těma textama,“ nastínil své pocity a dodal: „Já to mám tady.“ A při svých slovech ukazoval na srdce.

Jak bylo vidět, sobotní festival byl srdeční záležitostí pro všechny posluchače. Řada z nich si s kapelami zazpívala, někteří si zase tleskali do rytmu. A lidé důchodového věku při krásných písničkách, usměvavých muzikantech a vtipných komentářích moderátora Karla Hegnera rádi zapomněli na své každodenní starosti.