"Cílem ideje má být zaměření na jedno z tradičních médií a tím je malba. Všichni vybraní autoři jsou bytostní malíři a malbou se kontinuálně ve své tvorbě zabývají," prozradil mimo jiné Diviš, který zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví .

Diviš na prázdniny do Mikulova pozval Václava Bláhu, Jana Pištěka, Oldřicha Tichého, Petra Veselého a Aldina Popaju, pocházejícího z Bosny a Hercegoviny a žijícího ve Švédsku.

Teoretikem letošní dílny je Ondřej Čech a roli technické asistentky přijala studentka Viktorie Prokopová. „Nový ročník nebude mít přesné zadání tématu, dá se však předpokládat, že prostředí a atmosféra přispějí k tomu, že se někteří účastníci nechají inspirovat místními reáliemi," prohlásil kurátor.

Oficiální zahájení měsíční akce se koná v sobotu v sedm hodin podvečer v zámecké sale terreně. Tam účastníci představí sebe a svoji tvorbu. „To, co se jen málokde podaří, se v Mikulově stalo samozřejmostí. Sympozium je prestižní kulturní akcí, kterou město každé léto žije. Budeme se s vybranými autory snažit, aby tato úžasná tradice měla důstojné pokračování," dodal Diviš.

Nově vytvořená díla všech účastníků sympozia pak veřejnost uvidí na vernisáži 9. srpna. Samotná výstava potrvá do 31. srpna.