Na zábavné divadelní cestování s názvem Z pohádky do pohádky zve břeclavský ochotnický soubor Bedřicha Kaněry. Studentská sestava zapálených herců úspěšně funguje při Obchodní akademii v Břeclavi už pět let.

Vedle triptychu Rychlých šípů nebo Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara myslí i na nejmenší diváky. Právě na ně režisérka a vedoucí souboru Dana Vilímková zacílila pohádkovou inscenaci.

Ta se skládá ze čtyř částí pocházejících z pera bratří Grimmů. Hraje v něm takřka kompletní sestava početného souboru. Sobotní představení bude devátou reprízou jejich pohádkové jízdy, kterou poprvé uvedli přesně před rokem.

Z pohádky do pohádky budou děti cestovat ve zrekonstruovaném velkém sále břeclavské knihovny. Ten ostatně hostil břeclavské ochotníky také při loňském Amafestu, který Kaněrovci pořádají.

Začátek sobotního představení je plánovaný na patnáctou hodinu. Platit se bude symbolických čtyřicet korun. Myslí totiž i na rozpočet rodičů s dětmi, které chtějí pobavit.

Se stejným cílem přijedou v neděli do boleradického divadla bratří Mrštíků ochotníci z Brna. Divadelní skupina Baterka tam sehraje dobrodružný autorský příběh o slečně Agátě a Velkém zvířeti.

Původně byla na programu Boleradických inscenace Saki a Paki ve vesmíru. Kvůli nemoci však pohádku o vesmírných zahradnicích, které zachraňují život na opuštěných planetách, nahradí příběh jiný. Rodiče s dětmi však na změnu nijak nedoplatí.

Dobrodružství totiž prožijí v roli malých detektivů s velkou odvahou, kteří do představení budou moci zasahovat. Zápletka hry se odvíjí od pána, kterému se říká Velké zvíře a nikdy se nesměje. Obecně totiž nesnáší smích, zábavu a radost.

Kolotoče a pouť, kde se děti smějí a radují, jsou pro něj hotovou noční můrou. Právě proto ukradne kliku z kouzelného pouťového flašinetu. Už už to vypadá, že je s radostí konec, ale na scéně se objeví slečna Agáta, světoznámý detektiv a odborník na zločiny. Loupež století je ale loupež století a na vypátrání kliky nestačí ani ona. Na pomoc si tak bere pomocníky, děti v roli malých detektivních kolegů. S nimi se vypraví až do Afriky, kde se pan Velké zvíře ukrývá, pokusí se domluvit s indiány a bude prchat před zlými čarodějnicemi.

Děti se s Agátou vydají až do Afriky

Jestli se Agátě a dětem podaří vrátit kliku zpátky do flašinetu, čímž zachrání celou pouť, a jak dopadne pan Velké zvíře bude záležet i na návštěvnících.

Hrát se v boleradickém divadle začne v neděli v patnáct hodin. Vstupné pro děti bude šedesát korun, dospělí zaplatí dvakrát tolik. Zájemcům o další divadelní pohádky se tak vyplatí předplatné.

Podobně jako v Boleradicích plánují další divadelní hry pro děti i v Břeclavi. Poslední březnovou neděli pobaví tamní kino Koruna Theatr ludem z Ostravy, který děti sveze Autobusem na lince fantazie.