„Náš umělecký minisoubor Dvorního divadla se skládá z výrazných uměleckých osobností. Ty se prosadí i bez ohledu na to, jestli se ředitelem stanu, nebo ne. I hlohovecké divadlo je totiž dílem kolektivním a bylo by špatné, kdyby mělo stát a padat s jedním člověkem. Za svou nahraditelnost jsem rád," uklidnil Černín příznivce divadla, které loni vzniklo na dvorku domu v centru Hlohovce.

V rodinném zázemí letního sídla bavil Černín diváky hrou Enigmatické variace E. E. Schmitta. Kromě její režie se ujal i role sarkastického spisovatele, který čelí dotěrnému novináři.

Jelikož bylo každou středu vyprodáno, plánuje Černín v započatém programu s manželskou a hereckými kolegy pokračovat.

Padesát repríz

Kromě scénických čtení Listování, které do Hlohovce opět zavítá příští středu, dojde v létě také na divadelní představení na lednickém zámku.

„Připravujeme pro diváky padesát repríz inscenací Enigmatické variace, Kumšt, Když umírá herec a Kykyryký. A to ve skvostném hereckém obsazení se Simonou Pekovou, Lukášem Hejlíkem a Patrikem Bořeckým. Na dvoře naší chalupy a knížecím dvoře lednického zámku si s nimi zahraju i já," nastínil osmapadesátiletý divadelník. Ve výběrovém řízení Černín příští týden poměří své vize se současným šéfem brněnské scény Stanislavem Mošou. Svůj přínos divadlu, v němž hraje a režíruje, vidí jasně.

„V poslední době cítím velký důraz na zábavnost repertoáru, který oslňuje diváky svou blyštivostí, přičemž pod touto slupkou toho příliš mnoho není. Pod tímto vlivem divadlo pomalu ztrácí schopnost zpracovávat myšlenkově náročnější tituly. Divadlo by tak mělo vrátit své vlastní umělecké činnosti její přirozený – umělecký smysl," mínil Černín. Podle něj by tak Městskému divadlu v Brně změna vedení prospěla.

„Každá etapa má svůj začátek a konec. Povinností dotovaného divadla je podle mě hledat společenskou a mravní identitu člověka, obohacovat ho myšlenkově a citově, budit v něm lásku, víru, naději a sdělit mu, že není v tomto složitém světě sám. Nabídnout mu nikoliv to, co chce, ale to, co potřebuje. To je i společenská zodpovědnost umělců," zamýšlel se. Výběrové řízení se uskuteční ve středu sedmého března. Kdy bude znám výsledek, záleží na brněnské městské radě, jež ředitele do funkce jmenuje.