V době příprav kalendáře zastupitelé Morkůvek jednali s velkým množstvím lidí. „Oslovili jsme občany a malířova synovce, který vlastní velký počet jeho děl. Dodnes ještě v Morkůvkách bydlí – jako poslední člen Dobešovy rodiny. U sebe doma má strýcovu malou soukromou galerii," sdělil místostarosta obce Luděk Páleník. Majetkem obce je asi deset obrazů, které zachycují nejrůznější zákoutí a uličky Morkůvek.

Podle Páleníka je Dobeš známý a uznávaný – alespoň u domácích, kteří si výtvarníkovými výjevy ze života obce dekorovali domy. „Morkůvští Dobeše stoprocentně znají. V obci snad není dům, kde by na zdech nevisely jeho obrazy," mínil Páleník.

Důvod malířova neúspěchu v širším uměleckém kruhu ale s jistotou nezná. „Možná to bude tím, že tvořil hlavně pro kšeft a ne pro slávu. Malováním se hlavně živil," vzpomínal.

S reprodukcemi Dobešových obrazů chystají zastupitelé obce i fotoknihu. Ta obsáhne sto padesát zmenšenin výtvarníkových děl. „Obrazy v knize by měly být nakombinované s verši jednoho místního básníka. Deset výtisků necháme pro obec, zbytek dotiskneme na zakázku. Někteří lidé o knihu zájem mají, ale přece jenom jde o dražší záležitost než o kalendář za sto korun," přiznal místostarosta Morkůvek.

Fotoknihu lidé i přesto objednávají. A nejde jen o domácí pamětníky. „Volala mi třeba paní až ze Slovenska a knihu i s kalendářem si prosila zaslat. Ke kraji má prý citový vztah," prozradil Páleník.

V souvislosti s výročím Dobešova narození uvažovali Morkůvští i nad výstavou originálních umělcových děl. Pro malou obec ale zabezpečení takové akce není jednoduché. „Ještě jsme nedomysleli, jak bychom zařídili kulturní dům, protože výstava si vyžaduje chráněné prostory. Určitě bychom ale pro expozici vybrali díla, která by poukázala na malířovu kreativitu a hravost v uměleckých stylech," řekl místostarosta.

Další: Morkůvky na Dobešových obrazech

První Dobešova výstava se konala k pětaosmdesá­tiletému výročí umělcova narození. Dvacet let po jeho smrti.

Kdo byl Ludvík Dobeš

narodil se 17. října 1914, zemřel 25. září 1979
vystudoval umělecko-průmyslovou školu v Brně
příležitostně se živil malováním, řadu let pracoval jako samostatný živnostník
v roce 1937 se oženil, vychoval jednoho syna
vytvořil stovky obrazů zachycujících vesnický život, některé ve stylu impresionismu

ADÉLA JELÍNKOVÁ