Stovky lidí proudily do Hustopečí na druhý ročník zdejšího masopustu. Zabíjačkové speciality, ochutnávka vín v místních sklepích, průvod masek nebo cimbálová muzika s lidovým vypravěčem byly největším lákadlem obnovené tradice tohoto lidového obyčeje.

„Návštěvnost nás opravdu mile překvapila,“ svěřila se Eva Uhlířová z pořádající společnosti M.S.Quatro a hotelu Rustikal. „Je tu téměř dvanáct set lidí, což je skoro dvojnásobek toho, co loni,“ srovnávala.

O dobrou zábavu všech přítomných se staral lidový vypravěč Franta Uher, který prozradil, co na takovém správném masopustu nesmí chybět: „Dobré jídlo, dobré pití, dobrá zábava a třeba taková zabíjačka jako dnes. A samozřejmě dobří lidé. Aby se všichni měli rádi a veselili se,“ řekl od ucha k uchu rozesmátý Uher.

Lákadla, která voní

Bohatému programu vévodila tradiční zabijačka. Někteří návštěvníci z větších měst tak mohli poprvé v životě sledovat zručnou práci řezníka a poznali, co to dá za práci, než se jim na talíři objeví taková voňavá jitrnice. Právě o zabijačkové speciality byl mezi návštěvníky obrovský zájem. Talíře se plnily černou zabijačkovou polévkou, ovarem s křenem a hořčicí, prejtem, tlačenkou, nechyběly škvarky ani zabíjačkový guláš.

Poprvé se letos v Hustopečích uskutečnil také masopustní průvod masek, který všechny nesmírně pobavil. Vojáci, příšery, klauni, bába s dědkem, Cikánka nebo rozverná jeptiška vytvořili bujarou náladu, tak typickou pro každý masopust.

Další premiérou druhého hustopečského masopustu byla aukce vín vinařů ze sklepní uličky Turhandle. O kvalitě a proslulosti tamních vín svědčí fakt, že o jejich vína byl obrovský zájem a výtěžek aukce překvapil i organizátory. „Bylo vydraženo jedenáct vzorků vín za pětadvacet tisíc dvě stě korun. Za tyto peníze koupíme plicní odsávačku pro dětské oddělení hustopečské nemocnice,“ prozradila Uhlířová. Další peníze do hustopečské nemocnice poputují také z prodeje památečních skleniček a dobrovolných příspěvků na polévku. Podle organizátorů se celková částka vyšplhala ke čtyřiceti tisícům korun.

Milovníci vín si však přišli na své nejen při aukci vín, ale především uvnitř otevřených sklepů ve vinařské uličce Turhandle. Ty nabídly všem širokou škálu vín i krajových specialit. „Já jsem z toho všeho tady nadšená. My na Vysočině nic takového nemáme. Mně se to tady strašně líbí. Ta cimbálovka, vztahy mezi lidmi. Prostě super,“ nešetřila chválou jedna účastnice masopustu, která na jih Moravy přijela z Jihlavska.

Také hustopečští vinaři jsou rádi, že se akce podařila. „Velice se mi to líbí. I když jsem zprvu moc nevěřil, že to bude mít úspěch. Je to teprve druhý ročník, ale lidí je tu čím dál víc. Pro Hustopeče je to velká propagace,“ svěřil se například Jaromír Svoboda.

Na hustopečském masopustu tak byli nakonec spokojeni všichni. Návštěvníci, vinaři i pořadatelé. A přestože letošní masopust máme ještě všichni v živé paměti, už teď pořadatelé přemýšlí o tom, jak nejlépe připravit třetí ročník této akce. „Vždycky se dá něco zlepšit. Už teď máme nějaké nápady. Třeba udělat větší ulici, aby se sem všichni vešli,“ plánuje s úsměvem Uhlířová.