Mňága a Žďorp, Vltava, -123 minut či Jaromír Nohavica. Taková a mnohá další úspěšná jména domácí i zahraniční hudební scény plnila taneční parket bývalého EmM klubu. Dnes na tento parket ze stropu kape voda, šatnu pro muzikanty hlídají holubi, v čajovně mají pelech bezdomovci a plakáty na zdech hyzdí černá plíseň.

Po chátrající budově v centru Břeclavi, v níž před sedmi lety její provozovatelé ukončili činnost mládeží vyhledávaného klubu a víceúčelového kulturního prostoru, po letech pošilhává hned několik zájemců.

„Vypracovali jsme projekt na využití této budovy a čekáme na dotace z evropských fondů a vyjádření několika sponzorů. Plánujeme zde vytvořit centrum pro mládež, která by sem chodila nejen na koncerty vážné hudby a jazzu, ale i do zájmových a tanečních kroužků či internetové kavárny. Hlavním problémem zůstává sehnat peníze na rekonstrukci, bez níž se nelze nikam pohnout,“ uvedl místopředseda České komory Miroslav Matějka.

Plány s opuštěným objektem v centru města má však i radnice. „Nelíbí se nám, v jakém stavu budova je, a máme pochybnosti o zákonném průběhu privatizace. Město by rádo dostalo budovu do svého vlastnictví,“ překvapil tajemník městského úřadu v Břeclavi Dalibor Neděla.

Podle současného správce budovy jmenovaného Českou komorou je na čase, aby se s chátrajícím objektem začalo něco dělat. Rozbitá okna, uražené mříže a stopy po nezvaných návštěvnících zejména nasvědčují zájmu nenechavců a bezdomovců, kterých přibývá především v chladných zimních měsících. Vzniku squatu v samém centru města zatím správce zamezuje ochrannými opatřeními. Řešit však musel i nebezpečí hrozící chodcům v podobě opadávající omítky a střešní břidlicové krytiny.

Celková rekonstrukce podle odborných odhadů vychází minimálně na sedm milionů korun, což je podle Luďka Kabelky, někdejšího provozovatele klubu, největší problém. „EmM klub byl ideální prostor na pořádání koncertů, diskoték i divadelních představení, navíc v samém středu města. Při současných podmínkách je podle mě ale nereálné, aby se klub zrekonstruoval a žil jako předtím,“ míní Kabelka.

„Přizpůsobení klubu současným požárním a bezpečnostním normám by jen zvýšilo náklady a celková investice by se majiteli jen těžko vrátila,“ dodal s posmutnělou nostalgií v hlase Kabelka, který vyhledávaný EmM klub vedl spolu s Dášou Kerelovou až do roku 2003.

Po zrušení Fondu dětí a mládeže už to však šlo s objektem od desíti k pěti. Město Břeclav se o nabytí vlastnických práv na budovu nesnažilo, a tak připadla občanskému sdružení Česká komora z Prahy. Hlavní podmínkou bylo rozvíjet tam volnočasové aktivity pro mládež. Projekt je však stále ve fázi čekání na dotace.

Autor: Petr Vlasák