Neobvyklá a zajímavá umělecká spojení, koncerty hudebníků, kteří hrají dvakrát třikrát do roka a tóny klasické kytary a varhan rámující hlavní program. To jsou hlavní devizy letošního devátého ročníku festivalu Eurotrialog v Mikulově. Jeho program zahájí dnes v šest hodin večer v Ditrichštejnské hrobce kytarista Štěpán Rak.

„Program si pro sebe rozděluji do dvou skupin. První jsou interpreti, kteří přitáhnou hodně lidí – tam letos patří třeba Lenka Dusilová, Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem, Dan Bárta nebo Sto zvířat. Do druhé skupiny patří ušlechtilejší projekty, něco, co jinde není. Například spojení Mariána Vargy a Pavla Fajta, Mandelbrotovy kostičky, Václav Koubek s irskou skupinou The Hogs nebo Květy se saxofonistou rakouské skupiny Tres Hombres Haraldem Kräuterem,“ představil největší lákadla Eurotrialogu 2007 jeho pořadatel Romek Hanzlík.

Z dalšího programu Hanzlík vypíchl sestavu Krch­Off básníka J. H. Krchovského a členů skupin Plastic People of the Universe, Echt! a DG 307. Teplická skupina Už jsme doma zase přiveze půltucet písniček, které nehrála už sedm let.
Festival Eurotrialog tradičně přináší spojení umělců, kteří společně jinak nevystupují. Letos se na společném koncertě představí irští tradicionalisté The Hogs a český písničkář Václav Koubek.

„The Hogs hráli v Mikulově vloni. Potřeboval jsem je někde ubytovat a napadl mě statek mého dobrého kamaráda Vaška Koubka v Chotěmicích. Za to, že tam bydleli, odehráli koncert a s Koubkem si padli do oka. Ten přeložil jejich písničky a letos na jaře vyšla u Indies jejich společná deska Všem se nalejvá. Dá se říct, že jsme tomuto projektu vdechli život,“ usmívá se Hanzlík.

Tečku za čtyřdenním festivalem udělá v neděli v Ditrichštejnské hrobce lídr Psích vojáků Filip Topol, který zarhaje na varhany. „Dělá to tak jednou za pět let, když se mi ho podaří přemluvit,“ osvětlil ojedinělost závěrečného festivalového koncertu Hanzlík. Vstupenky na tento koncert se prodávají pouze na místě, je ale možné si je rezervovat pomocí SMS.
Vstupenky na festival doporučuje pořadatel koupit v předprodejích. Dvoudenní permanentka totiž stojí o stokorunu méně než na místě – tři sta čtyřicet korun.
Novinkou je letos také hlídaný kemp. V minulosti byly totiž stany cílem nenechavců.