Tradici takzvaných filmových ozvěn, které praktikují 
i jiné festivaly, aby vyvezly vybrané snímky do různých koutů republiky, započali v Mikulově loni. Na rozdíl od minulého roku už však nedojde pouze na jeden symbolický film, nýbrž tři originální počiny domácí či zahraniční produkce. Promítat se bude jak pro veřejnost, tak pro školy.

Právě projekcí pro děti, ale i důchodce zahájí letošní mikulovské ozvěny Febiofestu. 
V tamním kině promítnou 
v pátek v deset hodin dopoledne nejnákladnější projekt polské kinematografie s názvem Město 44. Válečné drama se, jak už název napovídá, odehrává v roce 1944, a to v Němci okupované Varšavě.

Příběh skupiny mladých chlapců a dívek popisuje jejich dobrodružství v podzemním hnutí nejen z pozice vlastenecké povinnosti, ale i příležitosti pochlubit se před svými vrstevníky a zapůsobit na opačné pohlaví. Válečné boje však bezstarostné flirtování překazí a připraví jim nejtěžší životní zkoušku. Film plný akčních scén a vypjatých hereckých výkonů otevře a po dvou hodinách i uzavře první den Febiofestu pod Pálavou.

Vydrží jen někdo

Sál mikulovského kina přivítá své návštěvníky opět v sobotu 
v pět hodin odpoledne, aby představil silně kontroverzní téma ve snímku Danielův svět. Dokument loni natočila mladá dokumentaristka Veronika Lišková. Vypráví o pětadvacetiletém studentovi literatury a spisovateli, který bojuje s vlastní pedofilií. O tom, jak vnímá tento problém a celkově o tabuizované poruše sexuální orientace, vypráví hlavní protagonista otevřeně, což řadí tento film k domácím unikátům. Ne všichni diváci jej však kvůli tomu zvládnou zhlédnout do konce. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě získal Danielův svět cenu diváků, zaujal i na německém festivalu Berlinale.

V sedm hodin večer se pak program překlopí do odpočinkové a bohémské atmosféry, kterou kolem sebe bude šířit Karel Roden coby uznávaný fotograf Jan Saudek. V novém českém filmu Ireny Pavláskové se diváci dostanou blíže životním eskapádám rozpustilého a živočišného umělce, jenž letos v květnu oslaví osmdesát let.

Více než dvouhodinový film nechá rozehrát jak Saudkův vztah k umění, tak k jeho celoživotním múzám – ženám různého věku, povahy i postavy. Příběh nového filmu se tak vrací k vybraným osudovým křižovatkám dobrodružného života hlavního hrdiny. Ženské role, kterých je ve filmu mnoho, hraje například Vilma Cibulková, Marika Procházková nebo Jenovéfa Boková.

Autor se zabývá kulturou.