Konec. Filmový festival Jeden svět v Mikulově uzavře v pátek poslední dokumentární snímek. Už nyní mohou organizátoři s jistotou říct, že letošní ročník se v Mikulově setkal s mimořádným ohlasem u diváků.

„Přilákal určitě více návštěvníků než předchozí dva ročníky,“ pochvalovala si Sylva Chludilová z městské společnosti Mikulovská rozvojová, která má organizaci Jednoho světa na starosti.

Filmový festival v Mikulově odstartoval minulý pátek komponovaný pořad písničkáře Jiřího Vondráka. S kytarou poutavě povyprávěl příběh o Bulatu Okudžavovi. Ruském básníkovi, spisovateli a scénáristovi, který byl ve druhé polovině minulého století populární v celém bývalém socialistickém blo­ku.

Podle Vondráka choval zvláštní respekt k Čechům. „Jako jeden z prvních podepsal petice proti okupaci Československa a proti věznění Václava Havla,“ líčil.

Jak dodal, na pracovním stole prý měl fotografie rodičů, synů a novinový obrázek Jana Palacha přilepený na papundeklu.

Na jeho koncert navázal film s názvem Kdo zabil Natašu? Snímek, který rozplétá souvislosti mezi vraždami známých kritiků režimů Vladimíra Putina v Rusku a loutkové vlády Ramzana Kadyrova v Čečensku.

Lákaly hlavně české dokumenty

Další dokumenty se promítaly o víkendu. Podle Chludilové lákaly hlavně české dokumentární filmy. „České dokumenty jsou určitě vděčnější. Záleží však na tématu,“ podotkla Chludilová.

Dokladem je například snímek Láska v hrobě, který promítali v mikulovském městském kině minulou sobotu. U diváků vzbudil velký ohlas.

„Lidé se zapojili do debaty a diskutovali mezi sebou o problematice bezdomovců,“ popsala organizátorka. Zároveň upozornila, že oproti předchozím ročníkům lidé více o filmech diskutovali.

Na programu je Koncert pro Jeden svět. „V kinoklubu vystoupí tři studentské dívčí kapely Do Zdi, WildEggs a Groundkeeper,“ vyjmenovala Chludilová.

Po koncertu bude následovat promítání posledního dokumentu s názvem Černobyl – věčná noční můra. Film vypráví příběh o takzvaných dětech Černobylu. Generaci, která se narodila ve druhé polovině osmdesátých let a dodnes trpí vážnými zdravotními problémy.

Ve snímku se objeví Julie, mladá bubenice ukrajinské rockové skupiny, jež se na rozdíl od ostatních Ukrajinců o černobylskou tragédii živě zajímá.

Zájemci mohou závěrečný festivalový večer prožít za padesát korun. Začíná v osmnáct hodin.