Mikulov je jedním z devětadvaceti měst v republice, kam letos festival zavítá. Mikulovčané si jej užijí vůbec poprvé. „Myslíme si, že je festival smysluplný a pořád je o problémech, které se dějí. A je potřeba o tom stále mluvit,“ vysvětlila důvod, proč chtěli spolu se společností Člověk v tísni pořádat festival v Mikulově, produkční Mikulovské rozvojové Sylva Chludilová.

V prostorách kina a Kinoklubu se mohou lidé těšit na pětici dokumentů. Samotný festival zahájí právě ve středu v šest hodin v podvečer koncert kapely Čankišou v Kinoklubu. Pak následuje první film Auto*mat. Ten přibližuje občanskou iniciativu, která bojuje proti nadvládě aut nad chodci v hlavním městě a zasazuje se o usnadnění pohybu chodců a cyklistů.

„Chystám se na festival především v Olomouci, ale zavítám i do Mikulova, protože každé město má jinou nabídku. Auto*mat jsem viděl, ale rád si na něj zajdu znovu. Řeší problém vzrůstajícího počtu aut a také to, zda s tím jde něco dělat,“ popsal recenzista a student Katedry filmové a divadelní vědy Univerzity Palackého v Olomouci Petr Vlasák.

Ve čtvrtek v pět hodin se mohou návštěvníci Jednoho světa těšit na film Nevítaní. „Film je o dobrém životě i se špatnou sudbou. O návratu zpět mezi lidi, do lidského života se všemi jeho nedokonalostmi,“ uvedl ke svému snímku režisér Tomáš Škrdlant. Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a rodiče je odmítl, sledoval neuvěřitelných dvacet let.

Ve stejný den začíná deset minut po půl osmé film Vysněný odpad pojednávající o „lidech odpadků“ – nejnižší sociální vrstvě Káhiry. Projekce doplní workshopy pro děti, které se konají v Kinolubu od čtyř do sedmi hodin. Organizace 7 dní připraví pro malé návštěvníky indiánské tradice, výtvarnou techniku pro nevidomé a origami.

Páteční program zahájí v pět hodin Koncert pro Jeden svět, v němž se představí regionální studentské kapely. O hodinu později čeká na zájemce projekce filmu Afghánská superstar, ve kterém vtipné momenty přibližující celonárodní pěvecké šílenství střídají mrazivé chvíle, kdy je dvěma ženským soutěžícím za jejich vystoupení vyhrožováno smrtí.

Festival v sobotu zakončí v Kinoklubu v sedm hodin koncert nového hudebního uskupení Okamih stretnutia a od půl osmé mohou návštěvníci sledovat snímek Tibet zpívá. Ten popisuje cestu tibetského muzikologa Ngawanga Choephela do své vlasti, odkud jako dítě utekl s matkou do Indie.

Od středy do pátku odpoledne doplní program festivalu před kinem dva stánky. V jednom z nich nabídne služby brněnská organizace TyfloCentrum. „Velice zajímavá bude překážková dráha, na níž si všichni budou moci vyzkoušet chůzi s klapkami a bílou holí. Nebude chybět ukázka braillova písma a kompenzačních pomůcek,“ dodala Chludilová. Druhý stánek obsadí Centrum ekologické výchovy Pálava s Fair Trade zbožím.

ELIŠKA WINDOVÁ
KRISTÝNA MICHNOVÁ