Letní hudební festivaly se v posledních letech staly nedílnou součástí prázdninových víkendů i u nás. Od původní myšlenky sejít se s přáteli a hudebními nástroji pod širým nebem a svobodně si užít výjimečnost daného setkání se však jejich současná podoba značně vzdálila.

Na slavné festivaly totiž musíte našetřit nemalou částku, svou image vyladit podle posledních trendů a až vás prošacuje ramenatá ochranka, které byste se na ulici do očí raději nepodívali, můžete se v oploceném a přísně střeženém areálu bavit třeba i na skákacím hradu.

Pokud vás toto pojetí stresuje stejně jako mě, doporučuji festivaly menších rozměrů, s programem na jeden dva dny a s atraktivním místem konání. Většinou na nich totiž nechybí pestrá dramaturgie, příjemná atmosféra a návštěvníci, kteří přijeli primárně kvůli hudbě.

Podruhé na mlýně

Festival krásných lidí, nímž v sobotu ožije Furchův mlýn ve Velkých Němčicích, patří právě k těm, které žijí z nadšení mladých muzikantů a chuti pořádat společenské akce bez komerčních zbytečností. Druhý ročník festivalu láká návštěvníky kromě devíti kapel různých žánrů také na bezplatný prostor ke stanování, čajovnu, kouzelnické vystoupení i komentovanou prohlídku dílny, kde se vyrábějí kytary. Rodiny s dětmi jsou vítány, do dvanácti let je vstup zdarma.

Akce s recesistickým názvem, s nímž se organizátoři odvolávají zejména na individuální a vnitřní krásu člověka, začne ve dvě odpoledne. Na pódiu se představí Nirvana Revital, rockoví Johny said the number z Nového Jičína, metalcore rapový Mr. Dynaboom, indie rocková Desiluze z Brna i domácí kapela Mürnyx Türnyx. V ní zahraje rodina Furchova na mandolíny, akustické kytary a baskytary, které v nově zrekonstruovaném areálu mlýna vlastnoručně vyrábí.

V programu však nebude chybět ani latinjazzová taneční smršť z Litomyšle Trio de Janeiro, oceňované akustické seskupení Good Fellas z Prahy či pořádající kapela Propaganja z Hrušovan u Brna se svou směsí world music. Hvězdou večera bude multiinstrumen­talista a bývalý člen skupiny Lucie David Koller.

Ten vystoupí s novou doprovodnou kapelou. Po období s Kollerbandem, s nímž objížděl české kluby a zakládal si na osobnějším kontaktu s publikem, se Koller s novou sestavou vrací na větší pódia a festivaly. Hudebně se s ní přibližuje zvuku a poetice legendární Lucie, v níž jako bubeník a zpěvák strávil osmnáct let.

Sobotní Festival krásných lidí se letos termínově střetne s folkovým a jazzovým Janohraním. Díky žánrovému zacílení by si však akce neměly konkurovat. Při pohledu z okna se ale obávám spíše o počasí. To se totiž tváří, jako by se měly slavit starobřeclavské ho­dy.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy