Kromě Tvrdonic, Mikulčic a Moravské Nové Vsi se natáčel také v Mikulově, a to loni v létě na Trojfestivalu sousedé.

„Národopisný den na jihu Moravy je dokumentární film o neinscenovaném folklóru, zejména o hudbě, zpěvu, tanci a krojové kultuře. Je součástí volného seriálu, který se natáčí v různých městech republiky od roku 1997,“ přibližuje film režisér Petr Kudela.

Podle něj je Mikulov zvláštní v tom, že se sem folklór přelívá. „Folklor se z míst, kde existuje tradičně, přelívá maximálně do větších měst. Ale že by se venkovský prostor zaplnil folklorem, který tam není původní, je dost zvláštní,“ popisuje Kudela, proč si pro natáčení snímku vybral i město pod Pálavou.

„Je předpoklad, že film v budoucnu odvysílá Česká televize. Zatím však nevíme kdy,“ říká režisér. Diváci tak mají ve středu od šesti hodin v podvečer jedinečnou příležitost dokument shlédnout. Film trvá jednu hodinu a dvacet minut.

Národopisný den na jihu Moravy není prvním „mikulovským“ dílem režiséra Kudely. „V Mikulově jsem poprvé natáčel u příležitosti osmistého výročí založení města v roce 1974,“ vzpomíná Kudela. Od té doby ve městě natočil již několik dokumentů.

Nový film vznikl za podpory ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a součinnosti města Mikulov a tamního regionální muzea.