Režisérům Tomáši Uhrovi a Milanu Cyroňovi se díky scénáři pro tento z velké části černobílý historický film s baladickými rysy podařilo získat řadu známých jmen. Roli Gottfrieda si zahrál Ondřej Malý, panoše Clovise Matouš Ruml, Koňáka Filip Kaňkovský a Marii Pavla Dostálová. „Ve snímku se však divákům představuje i mnoho amatérských herců z břeclavského Divadelního souboru Břetislav,“ řekl Uher, který sám pochází z Lednice.

Natáčení zabralo více než stočlennému štábu sedmnáct dní. „Herci filmu obětovali volný čas. Natáčeli bez nároku na honorář. Toho si moc vážíme. Stejně tak i podpory sdružení Doba Karlova, které se zabývá obdobím vlády Karla IV. a polovinou čtrnáctého století. Tedy časovým obdobím, do kterého jsme náš snímek zasadili. Sdružení nám poskytlo dobové kostýmy, předměty i zbraně,“ uvedl Uher.

Ponejvíce se natáčelo během léta. Kulisu středověku na Břeclavsku dotvořily spadané a seschlé kmeny stromů. „Šlo nám o co nejautentičtější zpodobnění doby. Chtěli jsme ale, aby byl film jiný než většina české kinematografie. Proto jsme ho postavili na vyprávění obrazem, ne slovem. Film je dobrodružný, ale nechybí v něm ani akční scény,“ přiblížil Uher.

Pláč svatého Šebestiána má lidi ponouknout k zamyšlení. „Premiéru měl film v říjnu v Mikulově. Reakce lidí byly většinou zaujaté, divákům se líbilo téma. Někteří film přirovnávají ke starší české kinematografii, k Údolí včel Františka Vláčila či k Bergmanově Sedmé pečeti. Pochopitelně se objevily i vysloveně odmítavé reakce,“ nastínil Uher.

Na snímek, jenž poputuje po českých a moravských kinech, by se ráda vypravila i Lenka Cimbálková, která z Břeclavska pochází. „Historické filmy mám ráda, zvlášť když se natáčely v místech, odkud pocházím,“ řekla Cimbálková.