Konkurovat mu budou mladí filmaři z Německa, Španělska, Izraele a Slovinska. Do soutěže přihlásilo svoje studentské filmy celkem pětačtyřicet uchazečů z dvaadevadesáti zemí.

„Doufám, že mi nominace na Oscara pomůže k získávání finančních prostředků na moje budoucí filmy. Kromě animovaných filmů dělám i hrané kombinované filmy. Jen animovanou tvorbou se totiž nedá uživit a navíc mě tento žánr hodně přitahuje. Můžu si v nich různě pohrávat s okolní realitou,“ řekl nadějný filmař.

S nominovaným filmem Duda před rokem absolvoval na pražské Filmové a televizní fakultě. Ve svém krátkometrážním snímku řeší otázky, zda může robot nahradit herce na divadle. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Ve filmu hrají populární čeští herci – Matěj Hádek, Ondřej Pavelka, Kamil Halbich, Miroslav Krobot nebo Vanda Hybnerová.

„Animované filmy mě zajímaly už od dětství. V šesté třídě jsem se seznámil s prvním animačním programem. Potom jsem studoval střední školu uměleckých řemesel v Brně. Podal jsem si přihlášku na animovanou tvrobu a ono to vyšlo,“ vzpomíná Duda.

Podle svých slov si právě na vysoké škole mohl vyzkoušet nejrůznější technologie v animované tvorbě. A jaké má mladý filmař plány do budoucna? „Přemýšlím nad celovečerním pokračováním svého filmu,“ prozrazuje. Studentského Oscara získal z českých režisérů zatím jen Jan Svěrák za film Ropáci.