„Filmové pověsti jsou plné kouzel, triků a tajemných bytostí. Gró celého projektu jsou totiž vizuální efekty. Díky nim čert přiletí na Sirotčí hrádek nad Klentnicí, hoří jeskyně na Turoldu, víla měnící se ve světýlko prolétává krajinou a mniši prochází zdí. Triky jsme dělali spolu grafikem Jaroslavem Rakušanem," neskrýval radost z dokončené práce kameraman a režisér Petr Florián z Mikulova.

Pověsti vznikaly na motivy mikulovské spisovatelky Ilony Salajkové a začalo v březnu tohoto roku. Před kamerou se vystřídala stovka herců, kteří zažili svou filmovou premiéru. Někteří z nich totiž předtím znali jen divadelní pódia.

„Za kamerou fungoval stabilní dvanáctičlenný štáb. Tři a půl měsíce se natáčelo, pak se film dokončoval v laboratořích. Je obrovská radost něco takového dokončit," svěřil se.

Na natáčení filmových pověstí se podílelo více jak sto lidí.

Diváci uvidí ve filmu různé kouty regionu. Herci v kostýmech se proháněli u Janohradu, v jeskyních na Turoldu, mezi vinohrady u Sedlece nebo v lese u Klentnice.

„Slavnostní křest bude ve čtvrtek třináctého prosince v mikulovském Kinoklubu. Projekce a křtu DVD se večer zúčastní i čeští herci Petr Poláček nebo Braňo Polák," nalákal Florián s tím, že si zájemci mohou DVD s filmem objednat na webových stránkách www.tajemnepovesti.cz.

Příští rok by se chtěl mikulovský filmař pustit do natáčení celovečerní pohádky.