„Filmový festival se v Mikulově na svém putování republikou usadí už počtvrté. Letošní ročník chce provokativním podtitulem Bojíte se snášet? otevřít debatu o narůstající netoleranci, rasismu a diskriminaci. Pro školy začíná promítání v mikulovském kině v pondělí, pro veřejnost od pátku 22. do neděle 24. března," pozvala Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové, jež digitalizované městské kino spravuje.

Letos pro Mikulov tamní organizátoři vybrali šest filmových dokumentů. Kromě norského snímku Na sever od slunce, který v pátek přehlídku zahájí oslavou života mimo civilizaci, dojde i na domácí autory a snímky.

„Z českých dokumentů promítneme Svobodu pro Smetanu od autorů Českého snu Víta Klusáka a Filipa Remundy. Pozornost si zaslouží i úspěšný dokument Olgy Sommerové Věra 68 a nejnovější časosběr Heleny Třeštíkové Vojta Lavička: Nahoru a dolů. Slovenský dokument Zuzany Piussi Od Fica do Fica se zaměří na politiku a dánský film Velvyslanec odkryje pozadí nelegálního obchodu s diamanty a diplomatickými pasy v Africe," vyjmenovala produkční Jednoho světa v Mikulově Sylva Chludilová.

Stejně jako v minulosti myslí akce na všechny generace. „Doprovodný program dá prostor místním rockovým kapelám. Vystoupí dívčí formace Do zdi a Wild Eggs a mladá chlapecká kapela Mrs. Hill. Nedělní odpoledne pak bude patřit hudebnímu propojení dvou dechů z dvou hudebních světů Duo Deši," doplnila Chludilová.

Dopolední projekce pro školy z Mikulova a okolí budou tradičně od pondělí do pátku. Pouze pod Pálavou ale speciálně promítnou filmy i rodičům. „Děti se díky škole seznámí s dokumentem, který v nich zanechá silný dojem. Když si o něm chtějí doma promluvit, rodiče ale jen stěží rozvinou diskusi. Dáváme jim tak příležitost vidět filmy a s tématy se seznámit," pobídla Chludilová rodiče.

Promítání pro ně se koná ve středu v šest večer. Vstupné je stejně jako na projekce pro veřejnost padesát korun.

Byť pořádá Člověk v tísni festival lidských práv už popatnácté, okolní města na nabídku příliš neslyší. Břeclavský klub Piksla nebo hustopečské centrum pro mladé M-klub promítají festivalové snímky se zpožděním díky nabídce Promítej i ty! Příští rok se chystá uspořádat přehlídku i břeclavské kino Koruna. „Festivalů je poměrně hodně a všechny uspořádat nestíháme. Některé dokumenty z nabídky Jednoho světa, třeba Věra 68, jsme promítali i jednotlivě. Příští rok se už ale snad zapojíme i my," plánoval provozovatel břeclavského kina Luděk Kabelka.

Nabídku by ocenila i Pavlína Božková z Břeclavi. „Na Jeden svět jezdím pravidelně do Brna a Mikulova. Za Břeclav bych ale byla ráda. Ty dokumenty by měl totiž vidět každý, protože otevřou oči," vzkázala studentka.

Filmový program

pátek 22. března

18.00 Na sever od slunce

20.00 Svobodu pro Smetanu

sobota 23. března

16.00 Věra 68

18.00 Od Fica do Fica

20.00 Velvyslanec

neděle 24. března

17.00 Vojta Lavička: Nahoru a dolů