Návštěvníci tam spatří obrazy a grafiku, které spojují dva naprosto odlišné žánry moderní graffiti a tradiční folklor. „Autor výstavy se graffiti věnuje už odmala, nějakou dobu žil dokonce i v Anglii, kde se mu dál plně věnoval. Zároveň ale pochází z Dubňan a v současné době žije v Ratíškovicích, proto spojení s folklorem. Chce ale zůstat v anonymitě,“ uvedl Tomáš Vrba z programového oddělení Kulturního domu v Hodoníně.

Doplnil, že názory návštěvníků výstavy jsou zatím většinou pozitivní. „Na výstavu se chodí dívat spíš mladší ročníky, ale na vernisáži bylo i pár starších lidí. Výstava zatím nikoho nepobouřila, návštěvníci se chodí podívat spíš ze zvědavosti, “ informoval Vrba. Výstava potrvá až do čtvrtého února.

S netradičním pohledem na folklor přišla před třemi lety i Zlata Maděřičová z Jihomoravské komunitní nadace. S fotografem Robertem Vanem ze Slovenska, kterého proslavily akty, vytvořila kalendář Šohaji s fotografiemi chlapců, kteří pózují v podlužáckém kroji polonazí, bez košile. „Hodně lidí si myslí, že folklor patří do muzea. Podle nás je ale moderní a sexy, má potenciál. Mladí lidé by ho měli přijmout za svůj,“ myslí si Maděřičová.

S negativní kritikou také žádný velký problém nemají. „Lidé obecně reagují na něco nového různě. Prozatím se ke mně dostaly asi jen tři negativní kritiky většinou mířené na homosexualitu. Jednou jsem dokonce byla nařčená, že homosexualitu roznáším,“ uvedla Maděřičová.

Doplnila, že se prodalo osm set kusů kalendářů, což považuje za úspěch. Lidem se podle ní na Vanovi líbí především to, že si na nic nehraje, že nic nepředstírá.

BARBORA SKOČÍKOVÁ