S námi se dostanete do Brazílie, na Sibiř, do Španělska, Irska nebo Maďarska. A vůbec přitom nemusíte opustit Lednicko–valtický areál. To slibuje návštěvníkům Hudby z podzámčí dramaturg festivalu Luděk Kabelka. A příliš nepřehání.

„Festival jsme od počátku chystali v duchu podtitulu: Do centra moravského folklóru přijďte na folklór světový,“ vrací se Kabelka do doby, kdy třídenní přehlídku chystal pod břeclavský zámek. Nakonec však kvůli utaženému kohoutku z městské pokladny skončila v sousední Lednici.

„Jsem rád, že se festival dostal právě do Lednice. Jako zastupitel i jako podnikatel v cestovním ruchu to vnímám velmi pozitivně. Myslím si, že pro Břeclav je ztráta festivalu obrovská škoda,“ vyjádřil se provozovatel lodní dopravy Jaroslav Martinek.

Podle něj znamená Hudba z podzámčí pro Lednici další krok směrem nahoru. „Dostali jsme se mezi top místa s prestižními festivaly. Je jen dobře, že Hudba z podzámčí nekopíruje klasickou skladbu letních festivalů. Díky tomu je to jedinečná akce,“ myslí si lednický zastupitel za ODS, který ještě před pár lety sám tancoval v Břeclavanu.

Právě Břeclavan je jednou z hvězd závěrečného sobotního festivalového dne. Představí se také bubenický a sambový orchestr z Brazílie Afoxé Loni nebo jedna z nejlepších evropských romských skupin Romano Drom z Maďarska.

Páteční večer nabídne exotiku v podobě kubánských rytmů se skupinou Son Caliente, španělské flamengo s kapelou Oscara Gurmána, Katku Garcia či Roberta Křesťana s Honzou Hrubým.

Festival ale začal už ve čtvrtek, a to neobvyklým spojením, které přilákalo řadu hudebních fajnšmekrů. Na zámeckém nádvoří totiž zazněla suita Chvění Jiřího Pavlici, při které spojily síly Hradišťan, Moravská filharmonie Olomouc a sibiřská skupina hrdelního zpěvu Altai Kai.

„Na Hradišťan se moc těším. Mně osobně je celkem jedno, kde se festival koná. Bydlím ve Velkých Pavlovicích, takže stejně musím vyrazit autem. V Lednici je to možná díky zámku ještě zajímavější,“ těšil se včera odpoledne na festivalový start Přemysl Cendelín, který vyhrál lístek v soutěži Břeclavského deníku.

Hudba z podzámčí se zrodila před osmi lety ve Valticích. Po pěti ročnících, které byly zaměřené více na tuzemské interprety, ale festival skončil. A letošní nový začátek dopadl úplně jinak, než dramaturg a duchovní otec počítal.

„V případě Břeclavi jsme to cítili jako startovací ročník. V Lednici bude hodně záležet na nových partnerech, jestli budou mít zájem pokračovat. Tím, že Hudbě z podzámčí pomohli, je festival nejenom náš, ale i jejich,“ zamýšlel se Kabelka nad budoucností.