„Chtěli jsme posunout kulturu ve Velkých Bílovicích zase o kousek dál, aby v obci a okolí nezanikla lidová kultura,“ vyznal se majitel pořádající agentury Michal Tetur.

Původně chtěl program postavit hlavně na velkobílovických souborech. Ne všem ale termín vyhovoval, a tak nabídku doplnil o folkloristy z okolí. A také o Vlado Kumpana a jeho muzikanty, kteří jako největší tahák festivalu uzavírali včerejší program.

Kromě nich se návštěvníkům představil například domácí dětský soubor Hrozínek, Dúbravěnka z Dubňan, slovácký krúžek Hrozen, folklórní soubory Dubina z Hodonína a Pentla z Boršic. Zahrály cimbálové muziky Guráš z Velkých Bílovic, Slovácko mladší a hodonínská OliNa. Včera pak dostala prostor dechová hudba velkobílovické základní umělecké školy, Bílovčanka nebo Legrúti.

Kromě počasí, které zahnalo v sobotu večer besedu u cimbálu do kulturního domu, trápil pořadatele hlavně nízký počet návštěvníků. „Účast byla velice malá, hlavně v sobotu. Myslím, že je to moderní dobou. Lidé mají internet, televizi. Proč by měli navštěvovat kulturní akce, když se na ně mohou dívat doma?“ posteskl si Tetur.

Přesto už operní zpěvák, pro něhož je folklór koníčkem, přemýšlí nad dalším ročníkem velkobílovického festivalu. „Neodradí mě to, jsem fanatik. Jdu dál,“ slíbil.