„Důvodem celé akce je upozornit na velké zlo, které ohrožuje naši společnost a především naše děti. Myslím si, že spojení obrazového prvku s následující přednáškou je ideální způsob, protože si tak mohou lidé uvědomit, kam až drogy vedou a jak to může dopadnout,“ byla přesvědčená pořadatelka Michaela Cibulková.

Na sedmadvaceti snímcích zachycuje známý český fotograf Jindřich Štreit právě drogově závislé a vše, co s tímto problémem souvisí. „Téma jsem začal dělat koncem devadesátých let minulého století. Jsem fotograf, který se věnuje sociální tematice. Myslím si, že je docela přirozené, že jsem se dotkl i drog,“ představil své snímky Štreit.

Fotografie jsou velmi detailní. „Je to otázka času a kontaktů, které člověk získává. Nesmíte spěchat. Zvlášť třeba u drogově závislých jsem si nikdy nemohl nic domluvit, neznají pojem čas,“ uvedl.

„Chceme hlavně dětem, které na výstavu zavítají, ukázat, jak je to ošklivé a hrozné. Fotografie jsou opravdu hodně deprimující, na pokraji a šokující,“ dodala Cibulková.

Podle ní je problematika drog v Břeclavi a okolí o to naléhavější, že je město na hranici s dalšími dvěma státy. A proudí tudy právě i drogy.

„O tomto problému se málo mluví. Někteří rodiče, učitelé i ředitelé škol před tím zavírají oči a nechtějí připustit, že se to týká i jejich dětí. Nechci ale dávat všechny do jednoho pytle, někteří proti tomu naopak velmi bojují,“ upřesnila.

Do Břeclavi na zahájení výstavy zavítal i drogový odborník Jiří Komorous, který bude mít v synagoze osmnáctého listopadu přednášku.

„Moje návštěva tady souvisí s mojí dlouholetou činností v oblasti boje proti drogám a také s tím, že jsme zastáncem předcházení, výchovy a prevence v této oblasti. Situace je velmi neutěšená. Takže takovouto akci považuji za velice důležitou,“ pochválil pořadatele.

Fotografie mohou lidé zhlédnout až do 22. listopadu.