„Myslím si, že jsem mistr krásy ženského těla. Ale nejenom ženského, vidíte, že i Adam a Eda jsou fešáci,“ vyzdvihuje své malířské přednosti Ringo. Ty v úterý do muzea přišlo obdivovat nezvykle velké publikum. Zájem o obrazy hudebníka, herce, malíře a bývalého poslance neutichl ani v dalších dnech.

„Zatím je výstava velmi úspěšná,“ kvituje dosavadní návštěvnost výstavářka Ludmila Svobodová. K malování se přitom dostal díky své manželce. „Má žena má jednu vynikající vlastnost, umí vybírat a dávat dárky. Zároveň měla vždycky slabost pro intelektuály. Proto obdivovala svého hereckého kolegu Anderleho, který přemalovává klasické malíře.A když byli spolu v Amsterdamu, tak ji napadlo, že by mi mohla koupit malířské potřeby. Koupila mi stojan, barvy, plátna a štětce. To mi dala pod stromeček. A protože jsme tehdy nebydleli spolu, tak jsme slavili Vánoce u ní doma. Když jsem se pak vracel domů, vzal jsem s sebou ty dárky. A představte si. O půl noci na Štědrý den jsem s těmi dárky v ruce na ulici potkal slavného českého malíře Jana Zrzavého. Říkal jsem si, to není jen tak. To je boží znamení. A tak jsem začal malovat,“ líčí zrod své malířské kariéry svérázný umělec.

Maluje již od roku 1973. Jeho obrazy jsou v soukromých sbírkách a galeriích po celém světě. Kouzlo úspěchu je jednoduché. „Jak říkal George Harrison, nemůžete to jenom umět, musíte mít taky trochu kliku. A tu já jsem měl,“ skromně přiznává Ringo. Obrazy, kterými zdobí své domy i takové osobnosti jako Franco Nero či Arnold Schwarzenegger, si břeclavští milovníci umění mohou přijít prohlédnout do konce ledna.

PETR KLUSKA