„Provedli jsme inventuru a zdá se, že se celkový počet ztracených věcí pohybuje kolem padesáti. Máme navíc ještě několik nevyjasněných položek, takže ztráta je skutečně velká. V tomto týdnu chceme vydat podrobnou zprávu, která bude mapovat všechna díla. Pak tento materiál předáme policii," sdělil Pospíšil, jenž je ředitelem umělecko – průmyslové školy v Uherském Hradišti.

Policisté v současné době případ prověřují, nikoliv vyšetřují. Zda se stav změní, ukáží až výsledky výslechů a konečná zpráva umělců. „Čekáme na upřesnění. Z dosavadních výslechů, které tento týden pokračují, toho moc jasného není," kroutila hlavou mluvčí policistů v břeclavském regionu Kamila Haraštová.

Do jaké výše se vyšplhala škoda, zatím netuší ani samotní výtvarníci. V nejbližší době se proto ke slovu dostanou experti, kteří částku odhadnou. Jisté je podle Pospíšila to, že nepůjde o nijak zanedbatelnou sumu. „Škoda je to obrovská, teprve ale uvidíme, v jakých položkách se budeme pohybovat," poznamenal výtvarník.

Poškozené sbírky

Škodu utrpěl také hudební skladatel, pedagog či bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Marně hledal obraz nazvaný Madona nesená mravenci. Díla, která výtvarníci na zámku našli, jsou podle Pospíšilova vyjádření víceméně v pořádku. „Jsou z let 1992 až 1996. Bohužel ale i u této série chybí asi deset obrazů. Nejenže se tedy zničila sbírka z let 2001 až 2005, ale i část právě z té starší," zmínil organizátor sympózií.

Největší otazník visí u otázky, kdo díla odnesl a kdo je za jejich ztrátu zodpovědný. Současný kastelán Michal Tlusták minulý týden uvedl, že při přebírání majetku nepadla o obrazech zmínka. Podle jeho předchůdkyně Dariny Horké ale existovala smlouva, která vznikla kvůli úschově.

„Kdo je za ztrátu odpovědný v této chvíli vůbec nevíme. Stejně jako, co bylo motivem. S vedením zámku jsme však spolupracovali. Pan kastelán nám byl nápomocen, aby to pro obě strany bylo korektní," dodal Pospíšil. Případ se dostal do povědomí minulý týden, kdy umělci přijeli do Valtic, aby obrazy zkontrolovali. Některé však nenašli vůbec, z dalších pak jen části rámů. Podobnou záležitost nepamatuje kastelán Tlusták, policisté ani ředitel Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha.

„Jde o kulturní ztráty, ale nikoliv kulturní památky. Je na to potřeba nahlížet jako na škodu způsobenou na kulturním mobiliáři, který ovšem nemá památkový charakter. Z mého pohledu je celá ta záležitost nevídaná," oznámil Vácha. Po nedávném přeskupení patří valtický zámek pod památkovou správu v Kroměříži.

Obrazy vznikaly při sympóziích, která se ve Valticích konala od počátku devadesátých let minulého století. Obrazy byly původně v místě, kde je nyní kavárna.