Kudlanka, rys, trsy bledulek, šumavská rašeliniště nebo Sněžka pózovaly před objektivy fotografů. Vznikla tak unikátní sbírka snímků, která oslavuje krásu národních parků České republiky. Všechny čtyři přitom leží na hranicích a mají své přeshraničními partnery.

Národní park Šumava spolupracuje s Nationalpark Bayerischer Wald, Národní park Podyjí s Nationalpark Thayatal, Krkonošský národní park s Karkonoskim Parkom Narodowym a Národní park České Švýcarsko s Nationalpark Sächsische Schweiz. Proto o nich název výstavy hovoří jako o zelených mostech Evropy.

Putovní výstavu připravilo v roce 2009 Ministerstvo životního prostředí České republiky ve spolupráci s federací Europarc, správami všech čtyř českých národních parků a Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky u příležitosti stého výročí vyhlášení prvních národních parků v Evropě.

V Mikulově výstava potrvá do šestadvacátého května, galerie je otevřená každý den kromě pondělí od deseti do sedmnácti hodin. Vstupné je dobrovolné.

Centrum ekologické výchovy Pálava, díky kterému fotografie na jižní Moravu dorazily, si Evropský den parků připomene ještě dalšími akcemi.Vernisáž výstavy Krajinou Rudolfa Gajdoše, která představí výtvarnou i literární práci žáků, se chystá na dvacátého května od pěti hodin odpoledne v Galerii Efram.

O den později pak budou pracovníci Centra hlídkovat od deseti hodin na Děvíně a rozdávat rady, informace i materiály při hrách v rámci kampaně Vítejte na Pálavě.

Oslavy zakončí v sobotu osmadvacátého května o půl osmé večer koncert v Jeskyni Na Turoldu. „Jinde bývají koncerty v jeskyních běžnou záležitostí, u nás na Turoldu to bude novinka. Kdo nezaváhá a přijde, vyslechne si komorní vystoupení hráče na tradiční australské didgeridoo Zdeňka Vilímka,“ láká Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

DANA SMRČKOVÁ