„Připravujeme program, jehož součástí bude vernisáž děl žáků výtvarného oboru v galerii Konvent se zahájením ve čtyři hodiny odpoledne,“ uvedl ředitel tamní umělecké školy Jiří Vrbka.

VELČOVSKÝ, NELLIS

O hodinu později dojde na hudební a taneční program na pódiu před Dietrichštejnskou hrobkou. „K němu jsme jako hosty přizvali žáky a učitele z partnerské školy Josefa Haydna v Galantě. Celá akce tak získá i mezinárodní rozměr,“ doplnil Vrbka.

Událost zaštítil ministr kultury Daniel Herman. Garanty pro jednotlivé umělecké obory se stali designér Maxim Velčovský, režisérka Alice Nellis a tanečníci bratři Bubeníčkové a podporuje jej řada dalších osobností z uměleckého, pedagogického i společenského prostředí.

„Těšíme se, že myšlenku happeningu přijdou podpořit svou účastí i návštěvníci z řad široké mikulovské veřejnosti,“ dodal ředitel Vrbka.

Pěvkyně Kožená je přesvědčená, že základní umělecké školy tvoří kořeny tuzemské kultury. „Možná je bereme jako samozřejmost, ale jsou ve světovém měřítku zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ uvedla Magdalena Kožená.