„Šly panenky silnicí, silnicí, silnicí…“ vyzpěvovala si krojovaná děvčata, když procházela kolem vranovického kostela. I když, děvčata? Tohle slovo není namístě, pokud se tedy takto neoslovovaly mezi sebou. Každý mladší jinoch by je zajisté rozsortýroval na dívenky, slečny a paní, tedy zástupkyně něžného pohlaví různého věku.

To, že jedna měla teprve tři roky, a jiná na tato mladá léta jen nostalgicky vzpomínala, nehrálo roli. Spojila je myšlenka dobře se pobavit, zazpívat si, zkrátka se společně dosyta vydovádět.

S deštníky nad hlavami vyšly zvesela průvodem od obecního úřadu. Konečná byla u hospody. „Máme tady svařené víno, čaj, je to zadarmo. Máme i buchty a koláče, co jsme si upekly. A vidím tam štrúdl,“ dávala na vědomí nejstarší stárka hodů Jana Faronová.

Déšť malinko ustal, a tak se její kolegyně zbavily překážejících deštníků, vzaly se za ruce a tančily v kole. Točily se také ve dvojicích, ale nic naplat, nebylo to úplně ono. Babské taneční dvojice za chvíli omrzely a ke slovu, lépe řečeno k tanci, se dostali do té doby přihlížející muži.

Proč babské hody, vysvětlila stručně organizátorka Gabriela Vinická. „Protože někdy je to lepší bez těch chlapů,“ pousmála se. „Nemusíme je mít furt u sebe,“ doplnila ji kolegyně Martina Malá.

Babské hody nejsou ve Vranovicích první vyloženě „babskou“ záležitostí. Letos se tu konal už druhý ročník babského fotbalu, který rovněž slavil obrovský úspěch. Každý si jistě domyslí, jak takový „srandamač“ komentovali diváci.