VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejsou hody jako hody, mladí tradice mění

BŘECLAVSKO - Mnozí lidé mají v kalendáři zatrženo pár svátečních událostí, u kterých nechtějí nebo prostě nemohou chybět. Na Břeclavsku mezi ně patří zejména krojované hody, jejichž sezóna právě začala.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lenka Smyčková

„Svatojakubské hody pořádáme v režii slováckého krůžku vždy poslední víkend v červenci. Lidé se na ně moc těší. Tato slavnost prostě patří k tradici. Pro místní je to takový mezník v roce – něco jako Vánoce,“ zdůrazňuje význam hodové veselice starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková.
To místostarosta Hustopečí Jiří Teplý přiznává, že v jejich městě hody až takový význam nemají. „Je to přece jen znovuobnovená tradice, takže lidé projevují zájem tak napůl. Mají radost, ale žádné velké davy se na Václavské slavnosti většinou nehrnou,“ říká.

Čí sú hody? Naše! Tak zní nejčastější pokřik krojovaných chlapců během hodových oslav. „Vesměs jde o mladé lidi, kteří se na hody rádi oblékají do kroje a baví se podobně jako v minulosti jejich rodiče,“ vysvětluje Karolína Bártová z Velkých Pavlovic. Zároveň ale uznává, že všichni obyvatelé nemají k dodržování tradic a obyčejů stejný vztah.

V Přibicích se mladým už tradice dodržovat příliš nechce. „Chtějí si to dělat podle sebe. První den tradice dodržují, potom už se baví neformálně. Pozvou si své oblíbené kapely a tancují, jak se jim zlíbí. Mně to ale vůbec nevadí,“ podporuje novoty starosta František Stankovič.

Naproti tomu například Vrbice patří mezi bašty klasických hodů. „Tradice se dodržuje na sto procent. Máme něco kolem třiceti krojovaných párů a na hody každoročně dorazí až patnáct set hostů. Být stárkem a stárkou je pro mladé čest. Mají o to velký zájem,“ pokyvuje starosta Vrbice Vlastimil Bařina.
Konzervativní přístup Vrbeckých se promítl i do loňské volby první stárky. „Jen proto, že navržená kandidátka žila do svých patnácti let víc v Německu než ve Vrbici, se většina obce postavila proti. Prý nechtějí první stárku, která se odkudsi přistěhovala. Dokonce jí poslali i anonym,“ kroutí i po roce hlavou brumovský stárek Michal Lupač.

Jako zástupce mladé generace přístup vrbeckých statousedlíků ostře kritizuje. „Psal jsem tehdy více chasám, že to tak přece nemůžeme nechat. Nakonec z toho ale nic nebylo. Měli tehdy asi strach, co by tomu řekli lidi, kdybychom se vzbouřili,“ dodává zklamaně.

 

 

Vážená redakce,

posíláme Vám svoji připomínku ke článku "Nejsou hody jako hody, mladí tradice mění" od Zuzany Banasikové, který vyšel v deníku Rovnost minulý týden; zejména pak k posledním dvěma odstavcům textu.

Patříme mezi mladé vrbecké "starousedlíky" a aktivně jsme se zúčastnili diskusí o tom, zda na Vrbici bude nebo nebude "přespolní" stárka. Věřili jsme, že tato záležitost už je uzavřena, ale na výše citovaný článek musíme reagovat. Ve zmíněných dvou odstavcích je obsažena série nepravd a polopravd, které jsou zřejmě způsobeny jednostrannou interpretací událostí brumovským stárkem Michalem Lupačem. Pro vysvětlení našeho postoje Vám zasíláme článek, který jsme publikovali ve Vrbeckém zpravodaji, abychom širší veřejnosti objasnili své tehdejší jednání. Pokud budete mít zájem, spojte se s námi, rádi s Vámi vše podrobně prodiskutujeme. Ocenili bychom, kdyby byl zveřejněn také náš pohled na věc, pohled z druhé strany.
Dagmar Bukovská, Radim Bukovský, Soňa Čejková, Lenka Lubalová, František Machovský

Článek z Vrbeckého zpravodaje: Proč jsme bojovali…


Jistě většina z Vás postřehla, že před hody zažila vrbecká chasa tvrdé boje ve vlastních řadách. Tento článek už nechce nic a nikoho napadat, nechce otevírat staré rány, chce jen vysvětlit, o co nám vlastně šlo…

Jako každý rok si chasa zvolila stárkú a jeden z nich si vybral stárku, která není z Vrbice. Tím se málem porušila tradice, že stárkem může být jenom "vrbečák". A že si s tím chasa nevěděla rady? Je třeba si uvědomit, že takový problém chasa dosud řešit nemusela. Máme ještě v živé paměti dva obdobné případy "nevrbečáků", kterým stárkování také nebylo dovoleno. Ale vše se tenkrát vyřešilo tiše, bez účasti chasy. Letos však byla chasa postavena do nové situace a musela se zabývat tím, zda se držet tradice…

A nabízí se hned několik otázek: Co je to tradice? Kdo tradici tvoří? Proč na ní tak lpět? Koho lze považovat za "vrbečáka"?
Tradice je dobou prověřený a ustálený soubor zvyků a zvyklostí, který je udržován a formován veřejným míněním. Je to jakési generační dědictví; je tedy pouze na nás, zda tradice přežije pro další generaci. Tradice vrbeckých hodů je silná a věhlasná v širokém okolí. Toho bychom si měli všichni vážit a snažit se ji zachovat v pokud možno nezměněné podobě.

Tradici musíme brát nejen jako dědictví našich dědů, ale také jako půjčku od našich dětí. Ano, tradice se může měnit a vyvíjet, ale až dozraje její čas. Pokud ji však budeme měnit, kdykoli se nám zlíbí, bude jeden kompromis následovat druhý, tradice přestane být tradicí. Tím se vytratí to, co u nás všichni obdivují. A co pak předáme našim dětem?

Pokud by si původně zvolení stárci pro rok 2006 prosadili svou a stárkou by se stala "nevrbečanka", mohl by to být první z těchto kompromisů. Dnes by měla "přespolní stárka" na Vrbici babičku, zítra přítele a nakonec by ani nemusela stárkovat v místním kroji…Uznáváme, že toto je opravdu do extrému dovedená hypotéza. Možná by se nic takového nestalo. Možná… Ale proč to zbytečně pokoušet?

Uvědomme si, že dnes už máme jen hrstečku zvyků dodržovaných ještě před padesáti lety. Tenkrát měli stárci a stárky po celý rok tolik povinností, že nebylo možné, aby stárkoval někdo jiný než "vrbečák". I dnes je stárkování spousta povinností a starostí, je to ale také veliká čest. Je to krásné privilegium, které patří vrbečákům, proč si ho nechat vzít? Ostatně velmi pěkně to za nás vyjádřila slova letošní zavádky:
"Buďme hrdí na našu tradici. Nenechme z ní udělat atrakci.
Hody sů a budů tej Vrbeckej chasy, ostatní jste vítanými hosty."
Velmi sporná je otázka, kdo vlastně je a není "vrbečák". Každý to cítíme jinak… Snad je to ten, kdo na Vrbici bydlí, kdo odtud odchází za svými radostmi a starostmi… "Pravý vrbečák" však jistě ctí a dodržuje zdejší tradice.

Už je dobojováno. Hody nakonec dopadly jinak, než jsme na začátku přepokládali. Naše argumenty původně zvolené stárky nepřesvědčily, a my jsme se už pomalu smiřovali s představou "přespolní stárky". Oni sami však přiznali, že na starosti, které ke stárkování patří, nemají čas. A proto se stárkování vzdali.

Jisté však je, že jeden přínos to pro Vrbici mělo. A to, že se rozvinula diskuse napříč všemi generacemi, především mezi mládeží a dětmi. Protože pokud se o věci mluví, znamená to, že je to věc živá. A pokud se o tom mluví mezi dětmi, pak je tady naděje, že naše tradice zůstanou zachovány.

 

další článek k tématu

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 470 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL(KA) ANGLICKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 9.7.2018/VŠ magisterské studium, i bez praxe, Učitel všeobecně vzdělávacích předmětů, aprobace anglický jazyk. , Bližší info na tel. 519 360 560,519 360 570, 775 341 931 v době od 8:00-14:00 hod.. Pracoviště: Gymnázium t. g. masaryka, hustopeče, dukelské náměstí 7, příspěvková organizace, Dukelské nám., č.p. 31, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Jan Sedláček, +420 519 360 570.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt telefonicky (ÚT a ST od 9:00 do 11:00 hod.) nebo osobně (Sochorova 25, Brno,616 00 po předchozí tel. domluvě)., Krátkodobé zaměstnání.. Pracoviště: Stralnet s.r.o. - 01, Vídeňská, č.p. 999, 691 23 Pohořelice. Informace: Ruslan Ustymenko, +420 778 498 645.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJE - LIS. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat osobně na adrese provozovny každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin. , KONTAKT: Veronika Opavská, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, , e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com, , Požadujeme: SOU, SOŠ technického nebo strojírenského zaměření, praxe na vysekávacích lisech a jejich nastavováním výhodou, znalost výkresové dokumentace a práce s měřidly, samostatné myšlení a zodpovědnost, , Náplň práce: vysekávání lamel pro tepelné výměníky pomocí poloautomatického vysekávacího lisu dle výkresové dokumentace (široké portfolio produktů). Dodržování standardů kvality., , Nabízíme: zázemí stabilní firmy, 2-směnný pracovní režim (6-14,14-22) PO-PA, pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců, v případě úspěšného zaučení po 6 měsících smlouva na dobu neurčitou. Dále nabízíme ubytování v místě, vhodné i pro páry., Dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcenter, věrnostní prémie, bonus za doporučení nového zaměstnance. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Veronika Opavská, +420 519 501 209,725 824 753.

Obchod - Obchod Pokladní 14 900 Kč

Pokladníci v prodejnách PRODAVAČ/KA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10.7.2018/ Do stávajícího kolektivu zaměstnanců rádi přijmeme kolegu/gyni, Očekáváme samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem. Zaměstnavatel akceptuje i základní vzdělání. KONTAKT: Daniela Martinčová , tel.: 724 412 903 nebo email: dmartincova@rosamarket.cz. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - prodejna novosedly, 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Daniela Martinčová, +420 724 412 903.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dvě stovky aktérů převedly v Dobšicích bojovou ukázku k 209. výročí napoleonské bitvy u Znojma.
44

Historické válčení u Dobšic: Francouze zahnali rakouští granátníci do řeky

Termoprádlo tuhé podmínky na Antarktidě vydrželo, hlásí výzkumníci

Brno /FOTOGALERIE/- Boty i termoprádlo, které odolá antarktickým podmínkám. Vědci z Masarykovy univerzity testovali výdrž a funkčnost outdoorového vybavení. Výrobky, které uspěly, nyní získaly od Centra pro transfer technologií ochrannou známku Testováno v Antarktidě.

Jan Helikar z Vranovic bojuje o titul Nejlepšího starosty

Vranovice - Soutěžit o titul Nejlepší starosta za roky 2014 až 2018 bude vranovický starosta Jan Helikar. Do druhého ročníku soutěže ho nominovala rada obce. „Moje nominace mě překvapila, ale zároveň i potěšila. Beru to jako ocenění své dosavadní práce a velmi si toho vážím,“ sdělil starosta Jan Helikar.

Okurky, bitvy nebo promenádní koncerty. Jižní Morava nabízí léto plné zábavy

Jižní Morava – Plné kultury a zábavy budou města na jihu Moravy o prázdninách. Pořadatelé zvou na gastronomické oslavy okurek, Napoleonské hry či promenádní koncerty na náměstí měst.

Osobnosti regionů: Vodákům povolte dvě piva, cyklistům jedno a lyžařům žádné

/INFOGRAFIKA/ Ať si vodáci klidně sjíždějí řeky s mírnou hladinkou alkoholu, shodují se tři čtvrtiny osobností českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT