VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejsou hody jako hody, mladí tradice mění

BŘECLAVSKO - Mnozí lidé mají v kalendáři zatrženo pár svátečních událostí, u kterých nechtějí nebo prostě nemohou chybět. Na Břeclavsku mezi ně patří zejména krojované hody, jejichž sezóna právě začala.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lenka Smyčková

„Svatojakubské hody pořádáme v režii slováckého krůžku vždy poslední víkend v červenci. Lidé se na ně moc těší. Tato slavnost prostě patří k tradici. Pro místní je to takový mezník v roce – něco jako Vánoce,“ zdůrazňuje význam hodové veselice starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková.
To místostarosta Hustopečí Jiří Teplý přiznává, že v jejich městě hody až takový význam nemají. „Je to přece jen znovuobnovená tradice, takže lidé projevují zájem tak napůl. Mají radost, ale žádné velké davy se na Václavské slavnosti většinou nehrnou,“ říká.

Čí sú hody? Naše! Tak zní nejčastější pokřik krojovaných chlapců během hodových oslav. „Vesměs jde o mladé lidi, kteří se na hody rádi oblékají do kroje a baví se podobně jako v minulosti jejich rodiče,“ vysvětluje Karolína Bártová z Velkých Pavlovic. Zároveň ale uznává, že všichni obyvatelé nemají k dodržování tradic a obyčejů stejný vztah.

V Přibicích se mladým už tradice dodržovat příliš nechce. „Chtějí si to dělat podle sebe. První den tradice dodržují, potom už se baví neformálně. Pozvou si své oblíbené kapely a tancují, jak se jim zlíbí. Mně to ale vůbec nevadí,“ podporuje novoty starosta František Stankovič.

Naproti tomu například Vrbice patří mezi bašty klasických hodů. „Tradice se dodržuje na sto procent. Máme něco kolem třiceti krojovaných párů a na hody každoročně dorazí až patnáct set hostů. Být stárkem a stárkou je pro mladé čest. Mají o to velký zájem,“ pokyvuje starosta Vrbice Vlastimil Bařina.
Konzervativní přístup Vrbeckých se promítl i do loňské volby první stárky. „Jen proto, že navržená kandidátka žila do svých patnácti let víc v Německu než ve Vrbici, se většina obce postavila proti. Prý nechtějí první stárku, která se odkudsi přistěhovala. Dokonce jí poslali i anonym,“ kroutí i po roce hlavou brumovský stárek Michal Lupač.

Jako zástupce mladé generace přístup vrbeckých statousedlíků ostře kritizuje. „Psal jsem tehdy více chasám, že to tak přece nemůžeme nechat. Nakonec z toho ale nic nebylo. Měli tehdy asi strach, co by tomu řekli lidi, kdybychom se vzbouřili,“ dodává zklamaně.

 

 

Vážená redakce,

posíláme Vám svoji připomínku ke článku "Nejsou hody jako hody, mladí tradice mění" od Zuzany Banasikové, který vyšel v deníku Rovnost minulý týden; zejména pak k posledním dvěma odstavcům textu.

Patříme mezi mladé vrbecké "starousedlíky" a aktivně jsme se zúčastnili diskusí o tom, zda na Vrbici bude nebo nebude "přespolní" stárka. Věřili jsme, že tato záležitost už je uzavřena, ale na výše citovaný článek musíme reagovat. Ve zmíněných dvou odstavcích je obsažena série nepravd a polopravd, které jsou zřejmě způsobeny jednostrannou interpretací událostí brumovským stárkem Michalem Lupačem. Pro vysvětlení našeho postoje Vám zasíláme článek, který jsme publikovali ve Vrbeckém zpravodaji, abychom širší veřejnosti objasnili své tehdejší jednání. Pokud budete mít zájem, spojte se s námi, rádi s Vámi vše podrobně prodiskutujeme. Ocenili bychom, kdyby byl zveřejněn také náš pohled na věc, pohled z druhé strany.
Dagmar Bukovská, Radim Bukovský, Soňa Čejková, Lenka Lubalová, František Machovský

Článek z Vrbeckého zpravodaje: Proč jsme bojovali…


Jistě většina z Vás postřehla, že před hody zažila vrbecká chasa tvrdé boje ve vlastních řadách. Tento článek už nechce nic a nikoho napadat, nechce otevírat staré rány, chce jen vysvětlit, o co nám vlastně šlo…

Jako každý rok si chasa zvolila stárkú a jeden z nich si vybral stárku, která není z Vrbice. Tím se málem porušila tradice, že stárkem může být jenom "vrbečák". A že si s tím chasa nevěděla rady? Je třeba si uvědomit, že takový problém chasa dosud řešit nemusela. Máme ještě v živé paměti dva obdobné případy "nevrbečáků", kterým stárkování také nebylo dovoleno. Ale vše se tenkrát vyřešilo tiše, bez účasti chasy. Letos však byla chasa postavena do nové situace a musela se zabývat tím, zda se držet tradice…

A nabízí se hned několik otázek: Co je to tradice? Kdo tradici tvoří? Proč na ní tak lpět? Koho lze považovat za "vrbečáka"?
Tradice je dobou prověřený a ustálený soubor zvyků a zvyklostí, který je udržován a formován veřejným míněním. Je to jakési generační dědictví; je tedy pouze na nás, zda tradice přežije pro další generaci. Tradice vrbeckých hodů je silná a věhlasná v širokém okolí. Toho bychom si měli všichni vážit a snažit se ji zachovat v pokud možno nezměněné podobě.

Tradici musíme brát nejen jako dědictví našich dědů, ale také jako půjčku od našich dětí. Ano, tradice se může měnit a vyvíjet, ale až dozraje její čas. Pokud ji však budeme měnit, kdykoli se nám zlíbí, bude jeden kompromis následovat druhý, tradice přestane být tradicí. Tím se vytratí to, co u nás všichni obdivují. A co pak předáme našim dětem?

Pokud by si původně zvolení stárci pro rok 2006 prosadili svou a stárkou by se stala "nevrbečanka", mohl by to být první z těchto kompromisů. Dnes by měla "přespolní stárka" na Vrbici babičku, zítra přítele a nakonec by ani nemusela stárkovat v místním kroji…Uznáváme, že toto je opravdu do extrému dovedená hypotéza. Možná by se nic takového nestalo. Možná… Ale proč to zbytečně pokoušet?

Uvědomme si, že dnes už máme jen hrstečku zvyků dodržovaných ještě před padesáti lety. Tenkrát měli stárci a stárky po celý rok tolik povinností, že nebylo možné, aby stárkoval někdo jiný než "vrbečák". I dnes je stárkování spousta povinností a starostí, je to ale také veliká čest. Je to krásné privilegium, které patří vrbečákům, proč si ho nechat vzít? Ostatně velmi pěkně to za nás vyjádřila slova letošní zavádky:
"Buďme hrdí na našu tradici. Nenechme z ní udělat atrakci.
Hody sů a budů tej Vrbeckej chasy, ostatní jste vítanými hosty."
Velmi sporná je otázka, kdo vlastně je a není "vrbečák". Každý to cítíme jinak… Snad je to ten, kdo na Vrbici bydlí, kdo odtud odchází za svými radostmi a starostmi… "Pravý vrbečák" však jistě ctí a dodržuje zdejší tradice.

Už je dobojováno. Hody nakonec dopadly jinak, než jsme na začátku přepokládali. Naše argumenty původně zvolené stárky nepřesvědčily, a my jsme se už pomalu smiřovali s představou "přespolní stárky". Oni sami však přiznali, že na starosti, které ke stárkování patří, nemají čas. A proto se stárkování vzdali.

Jisté však je, že jeden přínos to pro Vrbici mělo. A to, že se rozvinula diskuse napříč všemi generacemi, především mezi mládeží a dětmi. Protože pokud se o věci mluví, znamená to, že je to věc živá. A pokud se o tom mluví mezi dětmi, pak je tady naděje, že naše tradice zůstanou zachovány.

 

další článek k tématu

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč Zubní lékaři bez specializace Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt: e-mailem: hanna.nahreba@gmail.com, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou., , Místo výkonu práce: Brněnská 1, 69123 Pohořelice. Pracoviště: Soukromá zubní ordinace pohořelice s.r.o. - 01, Brněnská, č.p. 1, 691 23 Pohořelice. Informace: Hanna Nahreba, hanna.nahreba@gmail.com. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: První kontakt telefonicky. , , Krátkodobé zaměstnání.. Pracoviště: Tyrsan stav s.r.o. - 01, Průmyslová, č.p. 1508, 691 23 Pohořelice. Informace: Yurii Satyr, +420 607 318 186. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRÁTOR/ADMINISTRÁTORKA ZÁKAZNICKÉHO SERVISU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 17.9.2018 - zpracování nových smluv, zadávání dat do systému, komunikace s obchodními zástupci. SŠ, zkušenost v administrativě, pokročilá znalost práce s PC, samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, odolnost vůči stresu. KONTAKT: zaslat životopis na e-mail: myjob@zfpakademie.cz, případně sjednat schůzku předem na tel. 733 677 121, Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Zfp akademie, a.s., 17. listopadu, č.p. 3112, 690 02 Břeclav 2. Informace: Lucie Černá, +420 733 677 121,myjob@zfpakademie.cz. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 12.9.2018/ ŘP sk. B výhodou. , Výhody: Stravné, možnost ubytování PO-PÁ. Zaměstnavatele kontaktujte tel.: 777 746 185 nebo 777 107 404, paní Vymyslická, nebo e-mail: vymyslicka@vovym.cz. Pracoviště: Vojtěch vymyslický, Spálený kopec, č.p. č.e. 621, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Danuše Vymyslická, +420 777 746 185.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár kombajnu u Pasohlávek.
5

Kombajn sklízel kukuřici, pak začal hořet. Škoda je čtyři a půl milionu

Kamil Vašíček na lehokole.

Čtyřiadvacetihodinovka na lehokole: ujel 222 kilometrů a v noci i dvakrát boural

Strojírenský veletrh: lokomotiva Stříbrný šíp či robot frézující sochu Masaryka

Brno - Robot v akci v přímém přenosu nebo připomenutí strojírenských legend. Špičkové technologie a to nejlepší z historie i současnosti českého a slovenského průmyslu ukáže Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti. Začne v pondělí a potrvá do příštího pátku.

Řidička srazila u Mikulova chodce. Policii zajímá jeho pohyb, hledá proto svědky

Mikulov – Policisté žádají o spolupráci svědky, kteří viděli nedělní havárii na silnici I/40 u Mikulova, a to v 19.37 hodin. „Řidička Renaultu Scenic jela ve směru od Mikulova na Sedlec a přední částí auta narazila do chodce, který se na silnici pohyboval. Po nehodě zraněného muže odvezla záchrannou službou do nemocnice,“ přiblížila děj břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Houbaři se radují, nosí plné koše. Žně přitom ještě ani nezačaly, říká odborník

Brno, Brněnsko /ANKETA/ - Mnozí už kvůli letnímu suchu a horku ani nedoufali. Přesto se dočkali a z lesa teď nosí plné košíky hub. Jejich fotkami se chlubí na sociálních sítích a radí ostatním, kam vyrazit.

Kvůli mikrospánku řidiče bouralo u Pasohlávek auto. Tři cestující jsou zranění

Pasohlávky – Nehodou skončila jízda třiačtyřicetiletého řidiče v noci na pondělí v Pasohlávkách na Brněnsku. Záchranáři ošetřovali tři zraněné, škoda je sedm set tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT