„Jan Palach se chtěl polít zvláštní kapalinou vyvolávající takzvaný studený oheň, ale někdo mu místo toho podstrčil benzin. Tak došlo k upálení," zlehčil děsivé sebeobětování studenta pár dní poté ve svém projevu komunistický poslanec Vilém Nový. Právě toto předepsané gesto oficiální pravdy vedlo matku upáleného mladíka k podání žaloby pro urážku na cti, která se stala zápletkou výjimečné televizní minisérie Hořící keř. Jeho filmovou podobu v pátek a v sobotu uvede břeclavské kino Koruna. A to v šestnáct a dvacet hodin.

Dvacetiletý pražský student historie a politické ekonomie se aktivně zapojoval do odboje proti událostem srpna 1968 od počátku okupace, která lidem sebrala naděje na svobodnější budoucnost. Pasivní přístup veřejnosti jej však dovedl až k odporu, jemuž 16. ledna 1969 obětoval život, když se na Václavském náměstí zapálil.Tři dny nato totiž rozsáhlým zraněním podlehl. Jeho čin poté následovalo hned několik mladíků, ke kýžené reakci však došlo až dvacet let poté.

Palachovo upálení se odehraje v samotném úvodu Hořícího keře. Hlavní dějová linie se pak stáčí k jeho matce a zejména právní zástupkyni jeho odkazu, Dagmar Burešové. Jelikož se v té době vzdor vůči státní moci neobešel bez kruté odplaty, rozbíhá se napínavá spirála událostí, na jejímž konci je více poražených, než vítězů.

Uznání kritiků

Pronásledování státní bezpečností dá ve své bezcitnosti vzpomenout na ponurá Pouta, německé Životy těch druhých či legendární Ucho.

Pod čtyřhodinovým Hořícím keřem, které ve třech dílech vysílala televizní stanice HBO, je podepsaná slavná polská režisérka Agnieszka Holland a mladý scénárista Štěpán Hulík. V hlavní roli odhodlané advokátky se představí slovenská herečka Tatiana Pauhofová, jejího muže sehraje Jan Budař. Po jejich boku se představí Vojtěch Kotek, Ivan Trojan nebo Miroslav Krobot.

Precizní práce tvůrců a výjimečnost filmového počinu nalezla uznání nejen u filmových kritiků, ale i diváků. Také proto se chystala sestříhaná filmová verze, která má i tak přes tři hodiny, do boje o Oscara. Snímek však narazil na podmínky akademie a musel prestižní klání přenechat Menzelovým Donšajnům. Škoda.

Palachův čin jako nejhlasitější výkřik své doby ještě dnes zneklidňuje všechny, kteří byli s režimem aktivně propojení. Jeho jasný apel se tak někteří stále snaží zpochybnit a zaměnit za prudkou mladickou nerozvážnost. Jak však historické prameny a nahrávky dokládají, důvodem byl opravdu bezmocný vztek z nastalých poměrů. Hořící keř je odhaluje bez milosti.