Návrat do první republiky si mohli prožít ti, kteří zavítali ve středu do Lednice. Tamní Okrašlovací spolek spolu s obcí, zámkem a Českým svazem bojovníků za svobodu uspořádaly oslavy jednadevadesátého výročí založení Československa.

„Chtěli jsme, aby si lidé uvědomili, že je státní svátek. Je sice volný den, ale zrovna k 28. říjnu tolik oslav nebývá. V Lednici nemáme žádný pomník prezidenta Masaryka, kde bychom mohli nějaké kytice položit, tak jsme to vyřešili koncertem a představením Četníci na cestách. Lidé se sešli a oslavili svátek společně,“ zdůvodnil netradiční připomenutí si vzniku republiky jeden z pořadatelů Jaroslav Martinek.

Stovky lidí si v zámeckých jízdárnách nejdříve poslechly několik skladeb z filmů pro pamětníky v podání Lednické kapely. Následovaly tradiční proslovy například od lednického starosty Libora Kabáta nebo Bořivoje Sedláčka z tamní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. Události v samotné Lednici v roce 1918 přiblížil člen Okrašlovacího spolku Vojtěch Nekula. Nakonec zazněla i státní hymna.

„Myslím si, že taková oslava státního svátku může do Lednice lidi přilákat. I když venku bylo dneska krásně, takže zavítali i do zámeckého parku. Je příjemné tyto věci spojit dohromady. Určitě je důležité si některé dny připomínat, hlavně kvůli mladším generacím,“ byl ve středu odpoledne přesvědčený lednický starosta Libor Kabát.

Duch první republiky

Na pódiu v jízdárnách vystoupili také dva herci brněnského Městského divadla Erik Pardus a Zdeněk Junák s pořadem plným humoru a písniček Četníci na cestách.

„Protože slavíme vznik československého státu a my jsme ti prvorepublikoví četníci, tak jsme rádi přijali pozvání na tuto akci. V našem pořadu zazní moudra Erika Parduse a také vzpomínky na natáčení Četnických humoresek. No a chybět nebudou ani písničky,“ usmíval se Zdeněk Junák.

Představení návštěvníky potěšilo. „Vezli jsme kytku na hrob a udělali jsme si zároveň i výlet, takže jsme se zastavili i na této akci. Určitě by to mohlo přilákat více lidí. Kdo bude chtít, přijde. Kdo ne, tak ho nenaláká sebelepší program. Je důležité si vznik republiky připomínat,“ souhlasila i s netradičním pojetím oslav Růžena Kurková z Podivína.

V Břeclavi si státní svátek připomněli zástupci radnice a dalších spolků a organizací už v úterý. U Masarykovy sochy položili lidé kytice a věnce.

„V Břeclavi určitě zůstaneme u tradičního kladení věnců u pomníku Tomáše Garriqua Masaryka. Máme pořád takový punc oficiality, schází se tam spousta členů různých spolků z Česka i Slovenska,“ konstatoval tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.