Měsíc před začátkem hudebního festivalu Hudba z podzámčí se nad jeho pořádáním objevily otazníky. Dokonce hrozilo zrušení festivalu. Nakonec Hudba z podzámčí bude, ale ne v Břeclavi, nýbrž v Lednici. Břeclavští radní totiž na poslední chvíli neschválili podpisy smluv s agenturami zastupujícími některé účinkující.

„Radním se nelíbilo, že by město pořádalo Hudbu z podzámčí za jeden milion korun, což je dost vysoká částka. Jenom honoráře pro účinkující skupiny měly být sedm set tisíc korun,“ uvedl břeclavský starosta Dymo Piškula. Proto se radní rozhodli podpořit festival dvěma sty padesáti tisíci a svěřit pořádání Hudby z podzámčí soukromé agentuře. Ta festival bez této podpory přesunula do Lednice.

„Město Břeclav tak už nemá s Hudbou z podzámčí nic společného. Agentura předpokládá v Lednici větší návštěvnost,“ uvedl radní Martin Radkovič, který dostal jednání města s pořadateli Hudby z podzámčí na starost. „Původně byl festival plánovaný pro město. Představitelé Břeclavi měli s pořádáním nějaké problémy. Festival tak nyní pořádá agentura Český fortel. Její podmínkou ale bylo přesunout všechno dění do Lednice,“ vysvětlil Luděk Kabelka z agentury Zvuk, která měla festival původně pořádat a po změnách zaštiťuje jeho produkci.

Proč dali radní festivalu červenou, neví ani autorka projektu. „Návrh na kulturní akce pod zámkem jsem předkládala už loni v listopadu. Dokonce jsem měla zastupitelstvem i radou Břeclavi schválený milionový rozpočet. Teď ale najednou od podpisu smluv s účinkujícími rada města ustoupila,“ podivila se břeclavská místostarostka a jedna z organizátorů Dagmar Adámková. Zdůraznila, že festival není ani politicky podbarvený.

Podle jejích slov se naštěstí rychle našlo náhradní řešení. „Většina peněžních zdrojů jde nyní z Jihomoravského kraje, zbytek platí pořádající agentura. Počítáme s návratností investic z prodeje lístků,“ nastínila financování Hudby z podzámčí. Krajským radním se navíc zdá být tento projekt natolik zajímavý, že by příští rok mohl dostat dotace.

Vzhledem k účasti mnoha zahraničních hudebníků jsou změny v organizaci pouhý měsíc před samotným festivalem problém. „Program připravujeme téměř půl roku. Je potřeba dohodnout, kdo z účinkujících je v Evropě, na kterém letišti si hudebníky vyzvedneme a kam je přivezeme. A taky, kolik na to máme k dispozici peněz,“ vysvětlil Kabelka. Kvůli přesunutí do Lednice se složení účinkujících nakonec nezmění. Přetisknout se ale musely všechny plakáty a poutače.

Na přelomu července a srpna tak lednickým parkem a bývalou sýpkou zazní folklórní hudba z celého světa. Vystoupí například Hradišťan s olomouckou filharmonií a asijskou Altai Kai.

Hudba z pozámčí