„Řekli jsme si, že si novou nahrávku uděláme sami, bez velkých jmen, která jsme často doprovázeli. Nechtěli jsme zvát osobnosti jako je Jožka Černý nebo Karel Hegner. Je to náš autentický projev, muzikantské cédéčko,“ představuje novinku primáš lanžhotské muziky Petr Uhlíř.

Dvě hostující zpěvačky se však na albu s titulní fotkou kapely v lužním lese přesto objevili. Jsou jimi Petra Novotná a Štěpánka Uhrová z dechové hudby Hornobojani.

Šestnáct písniček je výběrem toho nejlepšího z repertoáru Hudců. Většinou se jedná o známé lidové melodie, jako například V širém poli studánečka nebo Ked sem išel z rána. „Je to výběr toho, co se nám líbí. Vsadili jsme na písničky z Podluží i ze Slovenska,“ prozrazuje primáš cimbálové muziky, která existuje už dlouhých sedmnáct let.

Současné složení Hudců drží pohromadě osmým rokem. Na druhé housle hraje Klára Vojáčková, na violu Jiří Tuček, klarinet má v moci Alexander Vilhelm, kontrabas Luděk Létal a u cimbálu se střídají Martin Šiška a gynekolog Miloslav Janulík.

Na málo příležitostí k hraní si lanžhotská cimbálka rozhodně nestěžuje. Hraje po celé republice a dokonce se objevuje i na akcích pořádaných vládou, ovšem slovenskou.

„S premiérem Ficem jsme se seznámili v Úvalech, kde slavil své volební vítězství. Hostitelé nás zavolali, abychom přijeli zahrát. Nějak si nás oblíbil a od té doby jezdíme hrát na Slovensko k různým diplomatickým i dalším příležitostem. Je to pro nás čest,“ přiznává Uhlíř.

Kmotrem nové nahrávky Hudců se stal lidový vypravěč Franta Uher. Právě on sobotním večerem v Podlužanu zakončeným besedou u cimbálu diváky provázel.